بازنشانی گذرواژه

ما پیدا کردیم 0 نتایج. آیا میخواهید نتایج را بارگیری کنید؟
جستجوی پیشرفته
Your search results

گردشگری روستایی

مهر 17, 1398 توسط banitaba
استانشهرستاننام روستانام جاذبهشرح
آذربایجان غربیارومیهامامزادهحیات طبیعیاین روستا دارای چشم انداز دشتی ، ساحلی می باشد و سواحل دریاچه ارومیه مناظر زیبایی را برای این روستا خلق کرده است.
آذربایجان غربیارومیهامامزادهامامزاده بکشلواین امامزاده از آثار دوره زندیه می باشد که در بین مردم از احترام خاصی برخوردار است و در مرکز روستا قرار گرفته است.
آذربایجان غربیارومیهامامزادهمسجد جامع بکشلواین مسجد متعلق به زمان قاجار می باشد.
آذربایجان غربیارومیهبنددریاچه پشت سد شهر چایاین دریاچه که قابلیت ورزش های آبی را هم داراست محیط خوبی برای گردشگران و دوستداران ورزش می باشد.
آذربایجان غربیارومیهبندمسجد روستای بند
آذربایجان غربیارومیهبندحیات طبیعیچشم اندازهای کوهستانی و باغات پیرامون روستا جلوه ای ویژه به این روستا داده است.
آذربایجان غربیارومیهسوله دوگلحیات طبیعیو این روستا دارای طبیعت زیبا و بکری است که درختان تبریزی بلند قامتش جلوه آن را صد چندان کرده است.
آذربایجان غربیارومیهسوله دوگلآبشار سوله دوگل
آذربایجان غربیارومیهسوله دوگلسرگرعام شیخ و سرگر بنپول(بنچول)این دو مخزن آب دریاچه مانندی هستند که در دامنه کوه های والامپر قرار دارند.
آذربایجان غربیارومیهقاسملوقلعه شیرین و فرهاداین قلعه از سنگ یکپارچه تشکیل شده است .
آذربایجان غربیارومیهقاسملوتخت خاتون
آذربایجان غربیارومیهقاسملوقلعه تاریخی گاو
آذربایجان غربیارومیهقاسملوزیارتگاه شیرسوار
آذربایجان غربیارومیهقاسملوآبشار خورخوره
آذربایجان غربیارومیهقاسملودره های خوش آب و هوادره گل، دره شیخ الله خان، دره استاد مهر، دره بربران، دره کرشوار و دره نژدره از جمله دره های خوش آب و هوای این روستاست.
آذربایجان غربیارومیهقاسملوحیات طبیعیاین روستای خوش آب و هوا دارای تنوع زیادی در گونه های گیاهی و جانوری می باشد. این روستا با داشتن کوه های بلند و دره های سرسبز و رودهای خروشان و آبشار برای علاقمندان محیط خوبی را فراهم آورده است.
آذربایجان غربیارومیهقاسملوجنگل های انبوهدر اطراف روستا جنگل های سرسبزی است از درختان انجیر کوهی، بادام و بلوط که توسط چشمه های بسیار سیراب می شود و محیط جالبی برای گردشگران است.
آذربایجان غربیارومیهقاسملوکوه های مرتفع و بلنداین کوه ها که در بهار پوشیده از گل های رنگارنگ و گیاهان دارویی است و در زمستان پوشیده از برف می شود خود جلوه زیبایی به روستا داده است.
آذربایجان غربیارومیهگورچين قلعهحیات طبیعیاین روستا با داشتن فضاهای ساحلی ، کوهپایه ای و داشتن باغ های سرسبز و مراتع کانون خوبی است برای گردشگران و دوستداران طبیعت.
آذربایجان غربیارومیهگورچين قلعهناحیه لجن درمانی
آذربایجان غربیارومیهگورچين قلعهحمام سنتی قدیمی
آذربایجان غربیارومیهگورچين قلعهخرابه های گوورچین قالا
آذربایجان غربیارومیهمارميشوتکیه قدیمیاین تکیه قدمتی طولانی دارد.
آذربایجان غربیارومیهمارميشودریاچه مارمیشواین دریاچه 6 کیلومتر با روستا فاصله دارد.
آذربایجان غربیارومیهمارميشودره بانی
آذربایجان غربیارومیهمارميشوحیات طبیعیاین روستا به علت بارندگی های فراوان بسیار سرسبز و باطراوت است. جنگل ها و دره های سرسبز، کوه های سر به فلک کشیده از دیگر جاذبه های این روستاست.
آذربایجان غربیارومیهبسطامآبگرم چالدران
آذربایجان غربیارومیهبسطامباغات حاشیه رودخانه آق چای
آذربایجان غربیارومیهبسطامدژ بسطامبقایای این شهر تاریخی که قدمتی سه هزار ساله دارد در ضلع جنوبی روستا بر بالای کوهی مشرف به دشت و دره بسطام قرار دارد. این قلعه از سه قسمت پایین قلعه، میان قلعه و بالا قلعه تشکیل شده است و آثار باستانی زیادی از آن توسط دکتر کلاوس آلمانی کشف شد که در موزه ملی ایران نگهداری می شود. این قلعه متعلق به زمان 685 تا 645 قبل از میلاد می باشد که توسط پادشاه اورارتوها ساخته شده است.
آذربایجان غربیسردشتشلماشآبشار شلماشاین آبشار زیبا از کوه سیر سرازیر می شود.
آذربایجان غربیسردشتشلماشحیات طبیعیطبیعت این روستا بسیار بکر و زیباست . اطراف این روستا را کوه ها فرا گرفته اند و این روستا در دامنه کوه سیر واقع شده است. درختان گردو و تاکستان های زیبا بر جاذبه های این روستا می افزاید.
آذربایجان غربیسردشتشلماشپوشش گیاهیانواع گیاهان دارویی در این روستا یافت می شود که می توان به گل گاوزبان، گل ختمی، شنگ، بومادران، شب بو و ... اشاره کرد.
آذربایجان غربیماکوباغچه جوقکاخ باغچه جوقاین کاخ یکی از آثار ملی می باشد که به ثبت رسیده است و در زمان تیمور پاشاخان و فرزندش ساخته شده . محوطه این کاخ دارای باغ زیبایی می باشد که درختان بلند و سرسبزی دارد . هم چنین این کاخ دارای معماری بسیار جالب از جمله آینه کاری و گچ بری می باشد و وسایلی که در این کاخ می باشد از گنجینه های این روستا به شمار می رود که می توان به ظروف چینی اعلاء و گرامافون و لوسترهای کریستال اشاره کرد.
آذربایجان غربیماکوباغچه جوقآبشار قلعه جوقاین آبشار که 80 متر ارتفاع دارد از کوه های قلعه جوق سرازیر می شود.
آذربایجان غربیماکوباغچه جوقحیات طبیعیوجود کوه های بلند اطراف و چشمه هایی که از این کوه ها سرچشمه می گیرند باعث زیبایی روستا می شود.
آذربایجان غربیمهابادسهولانقلعه اوریساین قلعه بیش از سه قرن قدمت دارد.
آذربایجان غربیمهابادسهولانغار سهولاناین غار به معنای یخبندان است در زبان کردی و در زبان محلی به آن کونه کوتر یعنی لانه کبوتر می گویند چون این غار پر از لانه های کبوتر است. غاز از سه قسمت تشکیل شده است و هر قسمت جلوه های ویژه خود را داراست . آب دریاچه غار به علت املاح آهکی قابل شرب نیست .
آذربایجان غربیمهابادسهولانحیات طبیعیاین روستای ییلاقی طبیعت زیبایی دارد که پیرامونش منشا جوشش چشمه های فراوانی است و در بهار و تابستان تفرجگاه خوبی برای دوستداران طبیعت می باشد.
آذربایجان غربیمهابادسهولانمسجد قدیمی
آذربایجان غربیمهابادسهولانقلعه های پیرامون روستا
آذربایجان غربیبوکانخانقاهابنیه قدیمی
آذربایجان غربیبوکانخانقاهمسجد قدیمی
آذربایجان غربیبوکانخانقاهحوزه علمیه طلاب اهل تسنناین حوزه از اماکن تاریخی ، مذهبی روستاست که محلی برای کسب علم از محضر علمای اهل تسنن می باشد.
آذربایجان غربیبوکانخانقاهزیارتگاه شیخ شمس الدین برهاناین زیارتگاه متعلق به شمس الدین برهان یکی از عرفا و بزرگان صوفیه است که مریدان زیادی داشته است و اکنون نیز زائران زیادی از شهرستان ها و حتی کشورهای کردنشین همسایه دارد.
آذربایجان غربیبوکانخانقاهغار سهولاناین غار مورد توجه دوستداران طبیعت و غارنوردان می باشد و در نزدیکی خانقاه واقع شده است و از بزرگ ترین غارهای آذربایجان غربی می باشد.
آذربایجان غربیبوکانخانقاهچشمه آب معدنیاین آب همواره تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جلب می کند چون علاوه بر طبیعت زیبا در درمان امراض و بیماری های جلدی و صفراوی نیز مفید می باشد.
آذربایجان غربیبوکانخانقاهسیمینه رود
آذربایجان غربیبوکانخانقاهحیات طبیعیاین روستا با داشتن آب و هوای معتدل و باغ های سرسبز و آباد و رودخانه زیبای سمینه رود دارای تنوع گیاهی و جانوری است که گردشگران را به سوی خود جلب می کند. این روستا در مسیر پرتردد دو استان آذربایجان غربی و کردستان واقع شده است و در آنجا می توان اماکن خرید ، قهوه خانه و رستوران های متعددی یافت. وجود عشایر و قومیت های مختلف نیز با آداب و رسوم مختلف و گویش های محلی و لباس های سنتی یکی دیگر از جاذبه های روستاست.
آذربایجان غربیتکابتازه كندنصرت ابادمسجداین روستا دارای دو مسجد می باشد که یکی قدمی و یکی جدید است.
آذربایجان غربیتکابتازه كندنصرت ابادقلعه زندان سلیماناین مکان متعلق به دوران مادهاست در این مکان بقایای معبدی است که در گذشته به عنوان زندان استفاده می شده است.
آذربایجان غربیتکابتازه كندنصرت ابادتخت سلیمانتخت سلیمان و آثار بر جای مانده از آن در یک حصار بیضی شکل قرار گرفته است . در این حصار دریاچه و آتشکده دیده می شود .
آذربایجان غربیتکابتازه كندنصرت ابادایوان و خوابگاه خسرودر مجموعه تخت سلیمان در ضلع شمال غربی دریاچه خرابه های ایوان بلندی باقی مانده که به ایوان خسرو معروف است و در ضلع جنوبی ایوان خوابگاه خسرو قرار دارد.
آذربایجان غربیتکابتازه كندنصرت ابادآتش فشانبقایایی از یک آتش فشان خاموش در اطراف قلعه زندان سلیمان دیده می شود که دهانه آن 150 متر و عمق آن 70 متر می باشد.
آذربایجان غربیتکابتازه كندنصرت ابادچشمهدر این روستا چشمه های متعددی از آب گرم و سرد جریان دارد.
آذربایجان غربیتکابتازه كندنصرت ابادحیات طبیعیاین روستا در منطقه ای کوهستانی واقع می باشد که دارای بارندگی های فراوان و هم چنین چشمه های متعدد می باشد و به همین علت منظره باغ های سیب این روستا تماشایی است.
آذربایجان غربیچالدرانقره كليساحیات طبیعیاین روستا با فضا و اقلیمی دشتی ، دره ای و کوهستانی موقعیتی عالی برای دوستداران طبیعت به وجود می آورد.
آذربایجان غربیچالدرانقره كليساحاشیه رودخانه زنگمار
آذربایجان غربیچالدرانقره كليسامنطقه حفاظت شده مراکان
آذربایجان غربیچالدرانقره كليساقره کلیسا ( کلیسای طاطاووس)این کلیسا که برخی آن را اولین کلیسای ساخته شده به دستور حواریون حضرت مسیح در جهان می دانند از ویژگی و معماری خاصی برخوردار است. تکنیک و حجم پردازی در این کلیسا بسیار زیبا و باشکوه می باشد. این کلیسا چندین بار خراب شده و بازسازی شده است که آخرین بار توسط عباس میرزا ولیعهد قاجاری بوده است.
آذربایجان شرقیتبریزسفيده خوان /اسپرج خوان /گورستان قدیمیاین گورستان قدمت طولانی مربوط به دوره های مختلف تاریخی دارد.
آذربایجان شرقیتبریزسفيده خوان /اسپرج خوان /دره لیقواناین دره در شرق روستای سفیده خوان واقع شده است که رودخانه لیقوان از آن می گذرد و باعث به وجود آمدن کشتزارها و باغ های سرسبز و آباد شده است که دوستداران طبیعت را به سوی خود جذب می کند.
آذربایجان شرقیتبریزسفيده خوان /اسپرج خوان /آب گرم و سردوجود این آب گرم و سرد که در فصل تابستان گروه کثیری را برای مداوا به سمت خود جلب می کند در جنوب شرقی روستا و کنار رودخانه لیقوان واقع شده که در رفع نارسایی های گوارشی موثر است.
آذربایجان شرقیتبریزسفيده خوان /اسپرج خوان /حواشی لیقوان چایاین رودخانه در دره عمیقی جریان دارد که دارای آب بسیار خنک و گوارا و محل نشو و نمای ماهی قزل آلاست . جریان این رودخانه از شمال به جنوب است و از رشته کوه سهند سرچشمه می گیرد و چشمه های متعددی از شرق و غرب لیقوان به آن می پیوندد.
آذربایجان شرقیسراباسبفروشانکول تپه یا تپه خاکسترکول تپه منسوب به آتشکده های باستانی آذربایجان است که اشیاء قدیمی در آنجا یافت شده است.
آذربایجان شرقیسراباسبفروشانآبگرم معدنیدر فاصله 4 کیلومتری شمال روستا آبگرم معدنی واقع شده است که در زمان قدیم محل تفریح و شکار رجال حکومت آذربایجان بوده است . این مکان با داشتن امکاناتی از قبیل هتل و سوئیت و خدمات فروشگاهی و رستوران و داشتن حوض سرپوشیده در فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران می باشد.
آذربایجان شرقیسراباسبفروشاندرخت زار و جویبار
آذربایجان شرقیسراباسبفروشانآبشاردو آبشار که از ارتفاعات کوهستان بزغوش سرچشمه می گیرند .
آذربایجان شرقیسراباسبفروشانحوضچه پرورش ماهی قرل آلااین حوضچه در حاشیه دره و پایین تر از آبگرم واقع شده که محل مناسبی برای تفریح و تهیه ماهی می باشد.
آذربایجان شرقیسراباسبفروشانمسجدوجود هفت مسجد قدیمی که قدمت یکی از آنها به نام مسجد حیدرخان به یک قرن می رسد و مسجد جامع روستا که به نام مسجد حاجی غفار است .
آذربایجان شرقیمراغهچكانچشم اندازهای زیبای روستااین روستا در دره ای خوش آب و هوا و در دامنه کوهستان واقع شده است. باغ های میوه، طبیعت بکر، جشمه ساران و آبشارهای زیبا این روستا را در شمار یکی از دیدنی ترین روستاهای آذربایجان شرقی قرار داده است.
آذربایجان شرقیمراغهچكانپوشش گیاهی روستادر این روستا انواع درختان مانند بادم وفندق و انواع گیاهان دارویی چون شیرین بیان، آویشن، مرزه کوهی، پونه و گون می روید.
آذربایجان شرقیمراغهچكانرشته کوه سهنداین روستا در دامنه رشته کوه سهند که مهم ترین کوه آتشفشانی خاموش ایران و از بلندترین کوه های استان می باشد قرار دارد. این روستا مکان مناسبی برای صعود به قلل مرتفع سهند می باشد.
آذربایجان شرقیمراغهچكاندره سهنداین روستا در دره سهند واقع شده است. این دره دارای مراتع سرسبز، چمنزار ها و گل های وحشی زیبایی است که به ویژه در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می نماید.
آذربایجان شرقیمراغهچكانآبشار گورداغاین آبشار زیبا و خروشان از کوه سهند سرچشمه گرفته و به دره چکان سرازیر می شود.
آذربایجان شرقیمراغهچكانغار هامپوئیل (کبوتر)این غار در کمرگاه صخره ای و رو به جنوب قرار گرفته است و از بستر رودخانه موردی چای حدود 1600 متر ارتفاع دارد. در ابتدای ورودی غار کتیبه ای به زبان روسی وجود دارد که تاریخ آن به سال 1925 میلادی مربوط است. اهمیت این غار به دلیل وجود چاه های عمیقی است که به صورت تنوره های سنگی و تالارهای بزرگ دیده می شود.
آذربایجان شرقیمراغهچكانامامزاده ابراهیمقدمت مقبره این امامزاده به دوره ایلخانیان می رسد.
آذربایجان شرقیمراغهچكانپل قدیمی راه آهنقدمت این پل در حدود 100 سال می باشد.
آذربایجان شرقیمرندزنوزقمسجد زنوزق
آذربایجان شرقیمرندزنوزققلعه زنوزق
آذربایجان شرقیمرندزنوزقگورستان قدیمیاین گورستان با داشتن سنگ نوشته های قرن نهم هجری قمری یکی از جاذبه های تاریخی این روستا به شمار می آید.
آذربایجان شرقیمرندزنوزقحیات طبیعیوجود باغ های گسترده و انبوه درختان در حاشیه رودخانه زنوزچای جلوه های طبیعی زیبایی را به نمایش گذاشته است.
آذربایجان شرقیبنابتوته خانهطبیعت بکرروستای توته خانه با داشتن آب و هوای معتدل و کوهستانی، طبیعت بکر و زیبا و مرتع های سرسبز و رستنی هایی از جمله گون، تره کوهی، شنگ، آویشن، پونه و هم چنین داشتن معماری صخره ای جاذبه های زیادی برای گردشگران دارد .
آذربایجان شرقیبنابتوته خانهحیات وحشیکی از جاذبه های توته خانه وجود انواع پرندگان و جانوران وحشی چون روباه، شغال و گرگ و کبک می باشد.
آذربایجان شرقیبستان آبادخشگنابحیات طبیعیوجود کوه ها و دره ها و باغ های میوه و درختان کهنسال جلوه ویژه ای به خشگناب بخشیده است .
آذربایجان شرقیبستان آبادخشگنابداشلی بولاغنام چشمه ای است که امروزه آثاری از آن بر جای مانده است.
آذربایجان شرقیبستان آبادخشگنابسولی یئرنام منطقه سرسبزی بوده که توسط چشمه های متعدد سیراب می شده است که امروزه تنها آثاری از آن بر جای مانده است.
آذربایجان شرقیبستان آبادخشگناببقایای خانه پدری شهریار
آذربایجان شرقیبستان آبادخشگنابکوه حیدربابااین کوه یکی از جاذبه های این روستاست که با طبیعتی زیبا و دلفریب به خصوص در فصول بهار و تابستان زیبایی چشمگیری می یابد. شهریار در منظومه حیدربابا این کوه را بسیار زیبا توصیف نمود است.
آذربایجان شرقیبستان آبادخشگنابپوشش گیاهیدر دشت ها و دامنه های اطراف روستا انواع گیاهان دارویی از قبیل شنگ، گون، شیرین بیان، کهلیک اوتی، غازایانی و پونه به صورت خودرو می روید.
آذربایجان شرقیبستان آبادخشگنابحیات وحشدر این روستا انوع حیوانات و پرندگان از قبیل روباه ، خرگوش، بلدرچین، شاهین، شانه بسر، گرگ و ... زندگی می کنند.
آذربایجان شرقیکلیبراينه لوطبیعت زیبا و مناطق جنگلیآینالو دارای طبیعتی زیبا است که از طرف محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفته و هم چنین دارای جنگل هایی است با درختانی از جمله تمشک و انار و آلوچه وحشی که محل نگهداری آهوها می باشد.
آذربایجان شرقیکلیبراينه لوساختمان طومانیانس
آذربایجان شرقیکلیبراسكلوسنگ نوشتهوجود سنگ نوشته ای متعلق به 800 سال پیش در گورستان قدیمی این روستا
آذربایجان شرقیکلیبراسكلوعمارتعمارت آینالی در نزدیکی این روستا که در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
آذربایجان شرقیکلیبراسكلوپوشش گیاهی و چشمه های فراواناین روستا در جوار چشمه های فراوان و جنگل های پراکنده با پوشش درختانی از جمله افرا ، زالزالک ، ذغال اخته ، ون و گلابی وحشی قرار دارد.
آذربایجان شرقیکلیبراسكلونزدیکی به نواحی خوش آب و هوانزدیکی این روستا به مناطق خوش آب و هوای ماهری و باباقشلاق باعث جذب گردشگران در بهار و تابستان می شود.
آذربایجان شرقیکلیبراسكانلوي عليا / قره ايدي/رودخانه ارساین رودخانه از فاصله 1 کیلومتری روستا عبور می کند. حاشیه رودخانه ارس از جمله جاذبه های طبیعی روستا به شمار می رود.
آذربایجان شرقیکلیبراسكانلوي عليا / قره ايدي/آبگرم موتالیاین آبگرم در فاصله 25 کیلومتری روستا واقع شده است.
آذربایجان شرقیکلیبراسكانلوي عليا / قره ايدي/پل های دوگانه خدا آفریناین پل ها که در فاصله 100 متری از یکدیگر قرار دارند بر روی رودخانه ارس احداث شده اند. قدمت یکی از آن ها به قرن 6 هجری و دوره سلجوقیان می رسد. طول این پل 160 متر است و دارای 15 طاق جناقی و هلالی می باشد.
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلقرودخانه موتالیحاشیه این رودخانه یکی از تفرجگاه های روستا به شمار می رود.
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلقباغ های میوه
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلقچشمه آبگرم معدنیاین چشمه در 1 کیلومتری روستا واقع شده است.
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلقآبگرم یل سوییاین آبگرم در فاصله 1 کیلومتری از روستا قرار گرفته است.
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلقآبگرم قوتورسوییاین آبگرم در 1 کیلومتری روستا قرار دارد.
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلقچشمه آب نیمه گرم قلعه کندیاین چشمه در 2 کیلومتری روستا قرار دارد.
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلقچشمه آب سرد روستا
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلققلعه پشتواین قلعه از جمله جاذبه های تاریخی روستا است که در فاصله 40 کیلومتری آن قرار دارد.
آذربایجان شرقیکلیبرمتعلقمسجد قدیمی روستا
آذربایجان شرقیجلفاكردشتحمام تاریخیاین حمام متعلق به دوران صفوی و قاجاریه می باشد که از گچبری خاصی در داخل حمام و سرستون ها بهره مند است.
آذربایجان شرقیجلفاكردشتبرج دوزال
آذربایجان شرقیجلفاكردشتمسجد قدیمی
آذربایجان شرقیجلفاكردشتدیوانخانه
آذربایجان شرقیجلفاكردشتخانه اربابی
آذربایجان شرقیجلفاكردشتیخچال
آذربایجان شرقیجلفاكردشتقلعه سربازخانه
آذربایجان شرقیجلفاكردشتقلعه کردشتاین قلعه در ارتفاعات جنوبی ارس واقع شده است. این قلعه از دژهای معروف زمان قاجار می باشد که در جنگ های ایران و روس محل استقرار نیروهای ایرانی بوده است.
آذربایجان شرقیجلفاكردشتحیات طبیعیدر این روستا وجود باغ های فراوان گردو، توت، انگور و انجیر و انار و کوه های بلند اطرافش منظره بسیار زیبایی را به وجود آورده است.
آذربایجان شرقیجلفانوجه مهرحیات طبیعیاین روستا به علت این که در پای کوه واقع شده است و رودخانه ها و چشمه های دایمی از آن عبور می کند بسیار حاصلخیز و سرسبز است. دارای کوه های مرتفع و باغ های سرسبز و زیبایی می باشد و اطرافش انواع گیاهان دارویی من جمله آویشن، پونه، بولاغ اوتی و غازایاقی می باشد.
آذربایجان شرقیجلفانوجه مهررودخانه ارساین رودخانه از شمال روستا می گذرد.
آذربایجان شرقیجلفانوجه مهررودخانه گوی گنبد و حاجیلرچای
آذربایجان شرقیجلفانوجه مهرامامزاده سید محمد آقا
آذربایجان شرقیجلفانوجه مهرمسجد قدیمی
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينرودخانه ارساین رودخانه از 14 کیلومتری روستا عبور می کند و حاشیه آن از جلمه جاذبه های طبیعی روستا به شمار می رود.
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينجنگل های ارسباران
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينرودخانه هراس
آذربایجان شرقیجلفااوشتبيندره سرسبز روستااین روستا در دامنه غربی دره ای سرسبز واقع شده است.
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينآرامگاه حکیم ابوالقاسم نباتیدر این روستا مقبره شاعر برجسته آذری زبان، ابوالقاسم نباتی وجود دارد.
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينآرامگاه خواجه ملک کدخداایشان از عرفای دوره قاجاریه بوده اند.
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينمقبره خواجه احمدکتیبه مقبره خواجه احمد به تاریخ 976 هجری قمری می باشد.
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينسنگ های تاریخی روستااز جمله آثار تاریخی روستا سنگ نوشته هایی به زبان عربی بر روی سردر منازل آن می باشد.
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينگورستان قدیمی روستا
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينمنطقه کوهستانی کیامکی
آذربایجان شرقیجلفااوشتبينکوه های دوسته شان و قازان داغی
آذربایجان شرقیآذرشهرچراغيل /جراغيلامامزاده پیری قل
آذربایجان شرقیآذرشهرچراغيل /جراغيلحیات طبیعیاستقرار این روستا در دره ای که از درختان بلند قامت گردو و بادام پوشیده شده است و رودخانه های پرآب از آن عبور می کنند و کوههایی که در فصل بهار از انواع گیاهان دارویی چون آویشن و مرزه کوهی و جوزان و گون و شیرین بیان پر می شود فضای دلفریبی می آفریند.
آذربایجان شرقیآذرشهرچراغيل /جراغيلچشمه مهر
آذربایجان شرقیآذرشهرچراغيل /جراغيلخانه های سنگی
آذربایجان شرقیآذرشهرچراغيل /جراغيلمسجد سنگی
آذربایجان شرقیاسکوكندوانخانه های صخره ایاین خانه ها که دارای معماری زیبایی هستند از عجایب معماری روستایی جهان به شمار می رود . این خانه ها در دل صخره های مشرف به رودخانه کندوان ایجاد شده است و دارای ارزش تاریخی و ملی می باشد . از مهم ترین اثر این روستا می توان به مسجد و حمام عمومی اشاره کرد.
آذربایجان شرقیاسکوكندوانآب معدنیآب معدنی کندوان همیشه جاذبه های زیادی برای گردشگران داشته است چون این آب دارای خواص شفابخش به خصوص در درمان سنگ کلیه دارا می باشد.
آذربایجان شرقیاسکوكندوانییلاقات ارشد چمناین ییلاقات که تفرجگاه خوبی است برای گردشگران و دوستداران طبیعت به خصوص در ایام بهار و تابستان در انتهای دره کندوان و بالای رودخانه کندوان واقع شده است.
آذربایجان شرقیورزقاناستمالمسجد قدیمی
آذربایجان شرقیورزقاناستمالزیارتگاه سید جبرئیل و پیر صندوق
آذربایجان شرقیورزقاناستمالپوشش گیاهیپوشش گیاهی متنوع که در دامنه کوه ها و جنگل ها قرار دارد و رودخانه ای که در این روستا جاری است باعث به وجود آمدن طبیعت زیبلی شده است.
آذربایجان شرقیورزقاناقابابافرامرزيرودخانه اهر چایوجود رودخانه اهر چای و درختان بلند وحاشیه سرسبز اطراف آن چشم انداز زیبایی به وجود آورده است.
آذربایجان شرقیورزقاناقابابافرامرزيقلعه جوشین یا جوشقوناین قلعه از آثار دوره ساسانی می باشد.
آذربایجان شرقیورزقاناقابابافرامرزيعمارت امیر ارشداین امارت از بناهای دوران قاجاری می باشد.
آذربایجان شرقیورزقاناقابابافرامرزيمسجد جامع
آذربایجان شرقیورزقانكاسينمسجداین روستا دارای دو مسجد قدیمی با بیش از 50 سال قدمت می باشد.
آذربایجان شرقیورزقانكاسينقلعه قدیمیاین قلعه 150 سال قدمت دارد.
آذربایجان شرقیورزقانكاسينپوشش گیاهیاین روستا دارای پوشش متنوعی از گیاهان دارویی از جمله بولاغ، بومادران، خاکشیر، گل گاوزبان، پونه و آویشن می باشد
آذربایجان شرقیورزقانكاسينحیات وحشدر این روستا وجود حیواناتی از قبیل خرگوش، روباه و گرگ از دیگر جاذبه های طبیعی روستا محسوب می شود.
آذربایجان شرقیورزقانكرنگانحیات طبیعیاین روستا در دره ای زیبا با انبوهی از گیاهان دارویی از جمله پونه، آویشن، ثعلب ، گل گاوزبان ، گون واقع شده است .وجود کوه های بلند و چشمه ها و جویبارها و درختان بلوط، آلوچه، تمشک، سیب، گلابی وحشی، بادام کوهی و ازگیل جلوه ای زیبا به این روستا بخشیده است و گردشگران را به سوی خود جذب می کند.
آذربایجان شرقیورزقانكرنگانمنطقه اکوتوریسم چیچکلی
آذربایجان شرقیورزقانكرنگانجنگل های ارسباران
بوشهربوشهرچاه كوتاهپارک جنگلی چاکوتاهاین جنگل که با قدمت 40 ساله ، یکی از مناطق زیبا برای گردشگری است که زیستگاه خوبی برای گونه های گیاهی - درختی مناطق کویری و حاره ای و گونه های پرندگان ساحلی ایجاد شده است. در این پارک جنگلی مسیر های زیبایی از میان درختان کویری که زیباییش را با آواز پرندگان و سکوت دوچندان می کند احداث شده است.
بوشهربوشهرچاه كوتاهنخلستان های خرمانخلستان های خرما و همچنین مزارع طلایی گندم نیز از چشم اندازها زیبای این روستا محسوب می شود
بوشهربوشهرچاه كوتاهآرامگاه شیخ حسینی چاکوتاهی و فرزندانشآرامگاه شیخ حسینی چاکوتاهی و فرزندانش که در جنگ معروف جنوب ( ایران و انگلستان ) به شهادت رسیده اند ، از دیگر آثار تاریخی این روستا است . مردم منطقه همچنین برخی از مراسم مذهبی و عزاداری ها را در این محل تاریخی برگزار می کنند .
بوشهرتنگستانگشيتنگ رواناین چشمه که خاصیت درمانی و همچنین املاح معدنی بسیار مفیدی دارد ، مورد توجه مردم روستا و گردشگران قرار گرفته است.
بوشهرتنگستانگشيناحیه تنگ گشیاین تنگ که باغات مرکبات و درختان بلند بادام کوهی ، جاذبه طبیعی منحصر به فردی را بوجود آورده است
بوشهرتنگستانگشيکوه های خورموجاین کوه ها که در اطراف روستا قرار دارد با چشم اندازهای کوهستانی بسیار زیبا کوهنوردان زیادی را به سوی خود جلب کرده است.
بوشهرتنگستانگشيقلعه رئیسعلی حاج محمداین قلعه از آثار تاریخی ارزشمند روستا است که در حال حاضر فقط خرابه های آن بر جا مانده است.
بوشهردشتسنانباغ حصارساحل زیبای خلیج فارساین ساحل که در فاصله 800 متری روستای حصار گسترده که شامل چراگاههای گسترده ، پوشش گیاهی و درختان سایه سار بومی سایه افکن است و شامل چشم اندازها و جاذبه های طبیعی و منظره قایق های صیادی و امواج خروشان دریا است . همچنین نزدیکی این روستا به سواحل خلیج فارس امکان دسترسی به انواع فعالیت های گردشگری ساحلی آبی دریا را فراهم کرده است.
بوشهردشتسنانباغ حصاربقایای باستانی شهر سی نیزاین شهرباستانی که از دوره ساسانیان است در فاصله 5 کیلومتری روستا واقع شده است . متاسفانه امروزه اثر چندانی از این شهر باستانی نفیس به جا نمانده است و تنها خرابه هایی باقی مانده که نشان دهنده عظمت این شهر تاریخی است.
بوشهردشتسنانباغ حصارقلعه حصاراین قلعه که از دوران قاجاری است . این قلعه از معماری بسیار زیبایی بهره می برد و نشان دهنده اهمیت استراتژیک روستا ، در گذشته های نه چندان دور بوه است.
بوشهردشتسنانباغ حصارآرامگاه امام زاده حسناین آستان مقدس در 5 کیلومتری روستا واقع شده و احترام خاصی در میان مردم منطقه و روستاه های همجوار دارد . همچین مردم روستا مراسمات مذهبی و عزاداری را در این مکان برگزار می کنند.
بوشهردشتسناندرودگاهنخلستان هانخلستان های انبوه این روستا از جاذبه های این روستا محسوب می شود . این نخلستان ها در اطراف روستا و در میان بافت مسکونی روستا گسترده و مناظر زیبایی را ایجاد کرده اند.
بوشهردشتسناندرودگاهبقایای کاخ کورش و منطقه تاریخی بردک سیاهاین بنای تاریخی از کانون های تاریخی است که مورد توجه گردشگران در روستای درودگاه است . این کاخ باستانی در نزدیکی روستای درودگاه واقع شده و از نظر معماری قابل توجه است. ساخت این کاخ بوسیله پایه ستون های سنگی مکعب شکل آن است که بسیار دقیق و ظریف تراش داده شدند ساخته شده است. در ساخت این کاخ از هیچ ملاطی استفاده نشده است .همچنین دیگر کاخ باستانی یعنی کاخ بردک سیاه ، تاریخ ساخت آن همزمان با پاسارگارد تخت جمشید احداث شده است. همچنین در ساخت این کاخ از سنگ هایی با دو رنگ سیاه و سفید استفاده کرده اند .
بوشهردشتسناندرودگاهآرامگاه امام زاده قطب الدین شاه حیدراین امام زاده منصوب به احفاد امام رضا (ع) مهمترین مکان مذهبی روستا است که هر ساله زائران بسیاری را به سوی خود جلب می کند.
بوشهردشتسنانرودفاريابآبشار رودفاریاباین آبشار که در شمال روستا و در فاصله 9 کیلومتری تنگ ارم واقع شده است و از زیبایی و طراوت خاص خود به محیط اطراف خود داده است . در اطراف آبشار باغ هایی از لیمو و نخلستان که فضای خوبی را به منطقه داده است . گردشکاران بسیاری در فصل های بهار ، پاییز ، زمستان به این منطقه می آیند.
بوشهردشتسنانرودفاريابتنگ فاریابدر فاصله 9 کیلومتری روستا واقع شده است که به طول 3 کیلومتر می باشد . سرتاسر این تنگ زیبا از باغات لیمو و نخلستان پوشیده شده است .این تنگ شامل چشمه های آب شیرین بسیاری است که آب آشامیدنی روستا را تامین می کند.
بوشهردشتسنانرودفاريابروستای تلخ آباین روستا که در 4 کیلومتری روستای رودفاریاب قرار گرفته است که دارای باغ مرکبات بسیار و همچنین بر خلاف اسم خودش دارای آب شیرین و گوارایی است که به چشمه اوسوم ( آب سوم) معروف است.
بوشهردشتسنانرودفاريابآثارباستانی و تاریخی دشت پشت پراین بنای با ارزش تاریخی که در فاصله 33کلومتری شرق تنگ ارم و در 42 کیلومتری روستای فاریاب واقع و در این دشت بقایایی از کوشک اردشیر ( ساسانی ) و گور ختر ( هخامنشی ) در آن بجا مانده است .
بوشهردشتسنانرودفارياببقایای شهر تاریخی رم الویزان و آب انبارهای دوره ساسانیاین شهر تاریخی که در 8 کیلومتری روستای رودفاریاب قرار گرفته است و در نزدیکی تنگ ارم واقع شدهاست که متاسفانه به علت عدم توجه کافی به این مکان و حفاری های غیر مجاز ، در حال تخریب و نابودی قرار گرفته است.
بوشهردشتسنانشولآبشار شولاین آبشار یکی از زیباترین آبشارهای کشورمان است که این مکان را به یکی از مهمترین تفرجگاه استان بوشهر تبدیل شده است . در حواشی این آبشار انبوه درختان سرسبز ، تعدد چشمه زارهای محلی و جریان آب رودخانه در اقلیم گرم و خشک منطقه طبیعت زیبایی را برای گردشگران بوجود آورده است
بوشهردشتسنانشولنخلستان های روستای شولاین نخلستان ها که به صورت انبوه و گسترده ، اطراف روستا را محاصره کرده اند. سایه هایی که از طریق این نخلستان ایجاد شده است ، محیط مناسبی برای گذران اوقات فراغت ایجاد کرده اند . درختان سرسبز در کنار این نخلستان ها موجب سرسبزی و خرمی روستا شده است . گونه های وحشی جانوران شامل گرگ کفتار ، روباه و شغال و گراز و خرگوش نیز در پیرامون روستا زندگی می کنند
بوشهردشتسنانشولقدمگاه مرتضی علیاین قدمگاه که یکی از جاذبه های تاریخی این روستا است که در میان مردم این روستا احترام وارزش بالایی دارد .
بوشهرکنگانهالهمنطقه حفاظت شده نای بنداین منطقه که در خود خلیج نای بند و منطقه حفاظت شده نای بند و جنگل های حرای خورهان عسلویه ، بستاتین و هاله را دارد در جنوب شرقی بندر سیراف و در وسعتی حدود 34220 هکتار قرار دارد. این منطقه زیستگاه گونه های حیات وحش به ویژه پرنده نادر و کمیاب جبیر است . همچنین دارای حیوانات کل ، بز ،قوچ ، می ، روباه ، شغال ، خرگوش دراز و کفتار می باشد
بوشهرکنگانهالهسواحل مرجانیاین سواحل که از نادرترین پدیده ها و مناظر طبیعی است . منطقه سواحل مرجانی در حدود 22500 هکتار مساحت دارد و گونه های بی نظیر و با ارزش گیاهی و جانوری را در خود جای داده است .
بوشهرگناوهجزيره شماليبناهای برج خان و قلعه بیرواز این دو بنای تاریخی فقط در حال حاضر دیوارها و باروهای آن به جا مانده است که معماری ساده بومی و گذشته منطقه را به جا می گذارد.
بوشهرگناوهجزيره شماليمحوطه تاریخی گیل شهرمحوطه تاریخی گیل شهر که در این محوطه سفالینه ها ، سکه ها و آثار فراوانی کشف شده ، از دیگر آثار باستانی این روستا است.
اصفهاناردستاننيسياندرختان کهنسال چناراین درختان قدیمی در حاشیه قنات های داخل روستا واقع شده اند و سبب سرسبزی و طراوت روستا گردیده اند.
اصفهاناردستاننيسيانقنات های قدیمی
اصفهاناردستاننيسيانباغ های میوه
اصفهاناردستاننيسيانقلعه تاریخی روستااین قلعه از آثار دوره قاجار بوده و در گذشته کارکرد دفاعی داشته است.
اصفهاناردستاننيسيانمسجد جامعاین مسجد از آثار دوره قاجار بوده و از نظر معماری و کاشی کاری مورد توجه می باشد.
اصفهاناردستاننيسيانحمام قدیمیاین حمام در بافت قدیمی و مرکز روستا واقع شده است.
اصفهاناردستاننيسيانخانه های قدیمیخانه های قدیمی روستا به جهت معماری و مصالح بومی به کار رفته در ساخت آن مورد توجه گردشگران می باشند.
اصفهاناصفهانقورتانارگ تاریخیارگ تاریخی روستا از آثار دوره دیالمه در قرن سوم هجری قمری می باشد. وسعت این ارگ 5 هکتار بوده و از خشت و گل ساخته شده است.ارگ دارای 14 برج دیده بانی است و طول باروهای آن به 250 متر می رسد. از مهم ترین بناهای قدیمی که در این ارگ ساخته شده می توان به 3 مسجد، 1 حمام و 2 قلعه کوچک خان نشین و بازار اشاره کرد. در بازار ارگ کاروان سرا، آسیاب و مغازه های نجاری، قصابی و سلمانی وجود داشته است. از دیگر جاذبه های این ارگ جریان آب رودخانه زاینده رود در آن بوده است بدین ترتیب که آب از ضلع شمالی وارد ارگ می شده است و پس از رد شدن از کنار بازار از ضلع جنوبی خارج می شده است و مجددا به رودخانه زاینده رود می پیوسته است.
اصفهاناصفهانقورتانقلعه باغچه گلدومین قلعه داخل ارگ بوده و قدمتی دیرینه دارد.
اصفهاناصفهانقورتانقلعه نواباین قلعه معروف ترین قلعه داخل ارگ می باشد و از جهت قدمت نسبت به خود ارگ قدیمی تر بوده و به اوایل دوره اسلامی (بنی امیه) می رسد.
اصفهاناصفهانقورتانبنای حسینیهاین حسینیه داخل قلعه نواب قرار دارد.
اصفهاناصفهانقورتانمسجد جامعاین مسجد در 200 متری ضلع جنوب شرقی قلعه و در حاشیه رودخانه زاینده رود قرار دارد و امروزه تنها بقایایی از آن برجای مانده است.
اصفهاناصفهانقورتانآب انبار قدیمیاین آب انبار به دوره شاه عباس صفوی تعلق دارد و رو به روی مسجد جامع می باشد.
اصفهاناصفهانقورتانکبوترخانهاین کبوترخانه در ضلع شمال غربی قلعه واقع شده و ارتفاعی در حدود 15 متر دارد.
اصفهاناصفهانقورتاناصطبل اسباین اصطبل قدیمی در قسمت جنوبی کبوترخانه واقع شده و به اصطبل اسب های بهرام شاه معروف است.
اصفهاناصفهانقورتانچاه آسیاب قدیمیبقایای این چاه قدیمی در نزدیکی کبوترخانه بر جای مانده است.
اصفهاناصفهانقهيجلوه های طبیعیاز آنجا که روستا در فلات مرکزی ایران و در جوار کویر واقع شده است دارای جلوه های طبیعی ویژه ای می باشد.
اصفهاناصفهانقهيباغ ول
اصفهاناصفهانقهيآب انبارهای حاج خان نائب و حاج مختارقدمت این آب انبارها به دوره صفوی می رسد و سیستم جمع آوری و برداشت آب از آنها در نوع خود کم نظیر می باشد.
اصفهاناصفهانقهيقنات کهیاین قنات از قدیمی ترین قنات های منطقه به شمار می رود.
اصفهاناصفهانقهيقلعه آتشگاه
اصفهاناصفهانقهيقلعه خیرآباد
اصفهاناصفهانقهيقلعه خان آباد
اصفهاناصفهانقهيمسجد جامعاین مسجد قدمتی 200 ساله دارد و یکی از 6 مسجد موجود در روستا می باشد.
اصفهاناصفهانقهيزیارتگاه شاهزاده عبدالواحد
اصفهاناصفهانقهيآرامگاه پیر شمس الدین
اصفهانسمیرمخفرکوه دنا
اصفهانسمیرمخفرباغ های میوه
اصفهانسمیرمخفررودخانه دایمی
اصفهانسمیرمخفربافت پلکانی
اصفهانسمیرمخفرآرامگاه سید محمدایشان فرزند سید احمد بن سید ابراهیم بن موسی بن جعفر (ع) می باشد. قدمت بنای این آرامگاه به هزار سال می رسد.
اصفهانسمیرمدنگزلوتفرجگاه های کوهستانیچشم اندازهای طبیعی و تفرجگاه های کوهستانی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می رود.
اصفهانسمیرمدنگزلورودخانه لای سرختفرجگاه های حاشیه این رودخانه از مناظر زیبا و دیدنی روستا می باشد.
اصفهانسمیرمدنگزلوچشمه نول
اصفهانسمیرمدنگزلوغار طبیعی دنگزلو
اصفهانسمیرمدنگزلوقله دنا
اصفهانسمیرمدنگزلوبافت پلکانی
اصفهانسمیرمدنگزلوباغ های میوه
اصفهانسمیرمدنگزلوکوه حجالاین کوه در جنوب روستا واقع گردیده و قله آن ارتفاعی بالغ بر 4260 متر دارد.
اصفهانشهرضااسفرجاندره هونجان
اصفهانشهرضااسفرجانچشمه بیشهاز جمله تفرجگاه ها و زیباترین ییلاقات روستا به شمار می رود.
اصفهانشهرضااسفرجانزرچشمه
اصفهانشهرضااسفرجانسد قتلغ شاهاین سد در 36 کیلومتری شهرضا قرار دارد و از جمله آثار دوره آل مظفر می باشد. از مصالح به کار رفته در ساخت سد می توان به سنگ و ساروج اشاره کرد.
اصفهانشهرضااسفرجاندرختان کهنسال گردواین درختان قدمتی بیش از 200 سال دارند و علی رغم عمر طولانی همچنان ثمر می دهند.
اصفهانشهرضااسفرجانامامزاده عبدالمطلباین امامزاده علاوه بر آنکه محل زیارت برای مردم روستا می باشد محل برگزاری مراسم های مذهبی به ویژه در ایام عزاداری می باشد.
اصفهانکاشاننام روستانام جاذبهشرح
اصفهانکاشانبرز آبادحمام تاریخیاین حمام دارای معماری بسیار زیبایی می باشد.
اصفهانکاشانبرز آبادرودخانه برز رودعبور این رودخانه از میان روستا تاثیر به سزایی در ایجاد فضای سبز و زیبایی روستا گذاشته است. ساحل این روستا دیوار چینی شده است که این امر خود سبب زیبایی دوچندان به ویژه در نیمه اول سال گردیده است.
اصفهانکاشانبرز آبادمعماری صخره ایمعماری صخره ای نزدیک روستا و ارتفاعات سنگی مشرف بر آن از جمله جاذبه های روستا می باشد.
اصفهانکاشانبرز آبادمسجد قدیمیدر این مسجد منبر منبت کاری وجود دارد که بر روی یکی از کتیبه های برجای مانده از این منبر تاریخ 543 هجری قمری حک شده است.
اصفهانکاشانبرز آبادامامزاده سید اسماعیلسقف و ستون های این امامزاده از چوب گردو ساخته شده است و بر روی یکی از ستون های آن اشعاری نوشته شده است. گنبد آن به شکل مخروطی و کاشی کاری شده می باشد.
اصفهانکاشاندرهبافت پلکانی
اصفهانکاشاندرهباغ های گردو و گل محمدیاز جمله جلوه های طبیعت منحصر به فرد این روستا باغ های باصفا همراه با درختان بلند گردو و کوچه باغ هایی است که در آن عطر گل های سرخ محمدی انسان را مدهوش می کند.
اصفهانکاشاندرهرودخانه فصلی درهجریان رودخانه در مسیر شیب دار سبب شده است که در برخی از فصول رشته آبشارهایی روان گردد و بر زیبایی آن بیفزاید.
اصفهانکاشاندرهقلعه سرداریه
اصفهانکاشانمشهداردهالچشم اندازهای طبیعیاین روستا در حاشیه کویر قرار گرفته است و به سبب چشم انداز زیبای شن زارها و شب های کویر گردشگران و کویرنوردان زیادی را به خود جلب می نماید.
اصفهانکاشانمشهداردهالباغ ها و مزارعچشم انداز باغ ها و مزارع روستا از دیگر جاذبه های طبیعی روستا به شمار می رود.
اصفهانکاشانمشهداردهالمجموعه مشهد اردهالاین مجموعه از بناهای معروف دوره سلجوقی است و به دستور مجدالدین عبیدالله کاشانی ساخته شده و در دوره های صفویه و قاجاریه بناهای دیگری به آن افزوده شده است. آرامگاه حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر(ع) در آن واقع گردیده است.
اصفهانکاشانمشهداردهالآرامگاه سلطان علی بن امام محمد باقر(ع)این روستا محل شهادت و مدفن این امامزاده می باشد که در سال 106 هجری قمری به دست سپاه ارقم شامی، فرماندار اموی به شهادت رسیده و به دست مردم فین در این روستا به خاک سپرده شده است. لازم به ذکر است که نام این روستا از این رویداد تاریخی گرفته شده است.
اصفهانکاشانمشهداردهالقلعه های مشهد اردهالاز مهم ترین قلعه های آن می توان به قلعه های آل یاسین، آسید خدابخش و محسنی لرهانی اشاره کرد. لازم به ذکر است که این قلعه ها در گذشته کارکرد دفاعی داشته اند.
اصفهانکاشانمشهداردهالآرامگاه سهراب سپهریآرامگاه سهراب سپهری شاعرعارف و نقاش معاصر دراین روستا واقع شده است.
اصفهانکاشاننشلجکوه مارآهنگاین کوه در شرق روستا واقع شده است.
اصفهانکاشاننشلجکوه سیاه ارمکاین کوه در جنوب غربی روستا قرار دارد.
اصفهانکاشاننشلجقنات های روستاجریان این قنات ها از جمله جاذبه های طبیعی روستا به شمار می رود.
اصفهانکاشاننشلجبافت قدیمی روستااین روستا به سبب برخورداری از کالبد تاریخی و بافت قدیمی از جهت معماری واجد ارزش های هنری و گردشگری می باشد.
اصفهانکاشاننشلجزیارتگاه های روستااین روستا دارای 12 زیارتگاه می باشد که از جمله آنها می توان به زیارتگاه تاج الدین، فاطمه، طاهرعلی و رقیه خاتون اشاره کرد. این زیارتگاه ها علا وه بر جنبه ی مذهبی از جهت معماری نیز مورد توجه گردشگران می باشند.
اصفهانلنجانهاردنگکوه دولهاین کوه در جنوب روستا واقع شده است.
اصفهانلنجانهاردنگکوه شاهلرااین کوه در شمال غربی روستا قرار دارد.
اصفهانلنجانهاردنگچشمه لااین چشمه به خشک رود نیز معروف است.
اصفهانلنجانهاردنگچشمه درژنو
اصفهانلنجانهاردنگچشمه امامزاده شاه خراسان
اصفهانلنجانهاردنگقنات کوچهاین قنات به قنات مرغ نیز معروف می باشد.
اصفهانلنجانهاردنگتپه قدیمی چنارتاین تپه از جمله آثار باستانی روستا می باشد.
اصفهانلنجانهاردنگبرج اربابیاین برج در گذشته به جهت حفاظت از روستا ساخته شده است.
اصفهانلنجانهاردنگخانه قدیمی غلاتک
اصفهانلنجانهاردنگدیوار تخت آقا
اصفهانلنجانهاردنگمسجد جامع
اصفهانلنجانهاردنگامامزاده شاه خراساناین امامزاده در کنار چشمه ای مشهور به چشمه امامزاده شاه خراسان واقع شده و محل برگزاری مراسم های مذهبی روستا می باشد.
اصفهاننائینعروسانکوه دوانبارواین کوه در شمال روستا واقع شده است.
اصفهاننائینعروسانرودخانه فراخاین رودخان فصلی در 2 کیلومتری جنوب روستا جریان دارد.
اصفهاننائینعروسانکویر نمکاین کویر نمک در 50 کیلومتری روستا قرار دارد و چشم انداز زیبای شن های روان آن و شب های پر ستاره اش در سال کویرنوردان زیادی را به خود جذب می نماید.
اصفهاننائینعروساننخلستان های سرسبزیکی دیگر از جاذبه های روستا نخلستان های آن می باشد که در آن بیش از 60 نوع خرما به عمل می آید.
اصفهاننائینعروسانآب گرم معدنیآب گرم در فاصله 18 کیلومتری از روستا می باشد.
اصفهاننائینعروسانآب انبارهای قدیمیاز جاذبه های این آب انبارها می توان به نوع مصالح به کار رفته در ساخت آن، سیستم خنک کننده، پله های ورودی ، شیر برداشت و ... اشاره کرد.
اصفهاننائینعروسانآرامگاه دو امامزادهدر این روستا آرامگاه دو امامزاده وجود دارد که مورد احترام مردم روستا می باشد.
اصفهاننائینمهرجاننخلستان ها و باغ هاچشم انداز باغ های میوه و نخلستان های انبوه از جمله جاذبه های طبیعی روستا به شمار می رود.
اصفهاننائینمهرجانساباط های قدیمیساباط های کوچه های قدیمی از نشانه های قدمت تاریخی روستا می باشد.
اصفهاننائینمهرجانکاروانسرای قدیمی
اصفهاننائینمهرجانآسیاب آبی
اصفهاننائینمهرجانمسجد جامعمعماری این مسجد منحصر به فرد و بسیار زیبا می باشد.
اصفهاننائینمهرجانآرامگاه بزرگان روستاآرامگاه برخی از بزرگان روستا از جمله حاج شمس الدین محمد از مفاخر علمی، مورد احترام مردم می باشد.
اصفهاننائینمهرجانخانه های قدیمیخانه های مسکونی بافت قدیمی روستا از جاذبه های آن به شمار می رود. این خانه ها قدمتی کهن داشته و در و پنجره های چوبی، سردرهای بلند و نقش و نگارهای درهای آن سبب زیبایی دوچندان شده است.
اصفهاننجف آبادهسنيجهبافت قدیمی روستا
اصفهاننجف آبادهسنيجهخانه های قدیمیاین خانه ها دارای سردرهای بلند و درهای تزیین شده هستند که مطابق با الگوی معماری سنتی می باشد.
اصفهاننجف آبادهسنيجهکاروانسرای عباسیاین کاروانسرا از آثار دوره صفوی می باشد که در فضایی به ابعاد 58/30 در 50 متر ساخته شده است و استراحتگاه کاروان های تجاری بوده است.
اصفهاننجف آباددمابکوه سفیداین کوه در 4 کیلومتری جنوب غربی روستا واقع شده است.
اصفهاننجف آباددمابکوه مرغ نشاناین کوه با چشم اندازهای زیبا و پوشش گیاهی انبوه در شمار جاذبه های طبیعی روستا می باشد و در 5 کیلومتری آن واقع گردیده است.
اصفهاننجف آباددمابکاروانسرای صفوی شاه عباسیاین کاروانسرا معروف به قلعه جلوگیر می باشد و در 10 کیلومتری شمال روستا واقع گردیده است.
اصفهاننجف آباددمابقلعه علی محمد
اصفهاننجف آباددمابقلعه بزرگ
اصفهاننجف آباددمابکاروانسرای حسنیجهاین کاروانسرا در 20 کیلومتری روستا واقع گردیده است.
اصفهاننجف آباددمابکاروانسرای جلودار
اصفهاننجف آباددمابکاروانسرای چاله سیاه
اصفهاننجف آباددمابحسینیه قدیمی
اصفهاننطنزطرقباغ های میوه
اصفهاننطنزطرقاستخر مرکزی روستا
اصفهاننطنزطرقدرخت یکصد ساله
اصفهاننطنزطرققلعه تاریخی
اصفهاننطنزطرققلعه کرکس
اصفهاننطنزطرقرباط سنگی
اصفهاننطنزطرقمزار بابا احمدمزار بابا احمد در چهل دختران واقع شده و یکی از بناهای مذهبی- تاریخی روستا به حساب می آید.
اصفهاننطنزطرقزیارتگاه چهار بزرگوار
اصفهاننطنزطرقمسجد جامعاین مسجد از نظر تاریخی دارای قدمتی طولانی بوده و محل فعالیت های مذهبی روستا می باشد. لازم به ذکر است که به جز این مسجد، 6 مسجد دیگر نیز در روستا وجود دارد.
اصفهاننطنزطرقطرق روداین رودخانه فصلی در جنوب روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزطرقرودخانه درروزهدر روزه رودخانه ای فصلی است که در غرب روستا می باشد.
اصفهاننطنزطرقرودخانه چک چکچک چک رودخانه ای فصلی است که در سمت شرق روستا جریان دارد.
اصفهاننطنزطرقکمرسیاهاین کوه در شمال روستا استوار می باشد.
اصفهاننطنزطرقکوه پنچراین کوه در جنوب روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزطرهکوه ریزنداین کوه در جنوب روستا می باشد.
اصفهاننطنزطرهکوه هیمنداین کوه در قسمت شمالی روستا می باشد.
اصفهاننطنزطرهکوه وردشتاین کوه در سمت شمال شرقی روستا می باشد.
اصفهاننطنزطرهکوه دومیلاناین کوه در جنوب غربی روستا می باشد.
اصفهاننطنزطرهگورستاناین گورستان قدمتی در حدود 2500 سال دارد.
اصفهاننطنزطرهآسیاب آبی
اصفهاننطنزطرهخانه های قدیمیدرهای چوبی، سردرها و ایوان های این خانه ها همه نشانگر معماری ارزشمند و قدیمی روستا می باشد.
اصفهاننطنزطرهمسجد برج عقاباین مسجد از جمله بناهای قدیمی روستا به شمار می رود.
اصفهاننطنزطرهرودخانه برز رودحاشیه این رودخانه در شمار تفرجگاه های این روستا می باشد.
اصفهاننطنزكمجانچشمه آب سرخآب این چشمه برای مداوای دردهای عضلانی و امراض جلدی مورد استفاده قرار می گیرد. این چشمه در انتهای یک دره در مجاورت روستاهای چیمه و فریزهند واقع شده است.
اصفهاننطنزكمجاناستخر آب معدنی
اصفهاننطنزكمجانحمام تاریخی روستااین حمام در محله پایین روستای کمجان قرار دارد.
اصفهاننطنزكمجانمساجد قدیمیدر روستای کمجان 14 مسجد وجود دارد که هرکدام در محله ای از روستا واقع شده اند.
اصفهاننطنزكمجانگورستان قدیمیسنگ نبشته های این گورستان قدمتی بیش از 400 سال دارند.
اصفهاننطنزكمجانقلعه بایزیداین قلعه در مزرعه کروند قرار دارد و تنها چند دیوار از آن باقی مانده است. لازم به ذکر است که مجموعا 3 قلعه در اطراف روستا وجود داشته است.
اصفهاننطنزكمجانچنار کهنسالاین درخت عمری بالغ بر 1000 سال دارد.
اصفهاننطنزكمجانکوه سابزندوناین کوه در شمال روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزكمجانکوه وردشتاین کوه در قسمت شمالی روستا قرار دارد.
اصفهاننطنزكمجانکوه پای میلاین کوه در جنوب روستا قرار دارد.
اصفهاننطنزكمجانکوه کپه نخلروستای کمجان از جنوب شرقی به این کوه محدود می شود.
اصفهاننطنزكمجانرودخانه برز روداین رودخانه در جنوب روستا جریان دارد.
اصفهاننطنزهنجنرودخانه برز روداین رودخانه در شمال روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزهنجنرودخانه چیمه روداین رودخانه در شمال روستا قرار دارد و از میان روستا عبور می کند.
اصفهاننطنزهنجنکوه لاورزهاین کوه در جنوب روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزهنجنکوه برزقواین کوه در غرب روستا قرار دارد.
اصفهاننطنزهنجنباغ های میوهباغ های پرمیوه اطراف روستا یکی از مکان هایی است که به ویژه در فصل بهار و تابستان گردشگران را به خود جلب می نماید.
اصفهاننطنزهنجنامامزاده داوود بن حسن بن علی بن ابیطالب(ع)این امامزاده به وسیله باغ های انبوه محصور شده است و در محوطه زیبایی قرار دارد. گنبد این زیارتگاه به وسیله کاشی فیروزه ای رنگ آراسته شده و آرامگاه در داخل صندوق چوبی مشبک و کاشی کاری شده قرار دارد.
اصفهاننطنزهنجنبنای بقعه داوود بن حسن بن علی بن ابیطالب(ع)این بنا از آثار دوره صفوی می باشد. در چهار طرف صحن، ایوان های مرتفعی وجود دارد که در گوشواره های آن اتاق های هم شکلی با جرزهای کاشی کاری شده احداث شده است.
اصفهاننطنزهنجنمسجد جامع
اصفهاننطنزهنجنحسینیه قدیمی روستا
اصفهاننطنزهنجنقلعه تاریخی روستااین قلعه در قرن 8 هجری قمری از قلاع و مسکون معمور بوده است. حمدالله مستوفی در باره آن می گوید: این قلعه بر روی کوه سرسختی ساخته شده و شرایط زندگی در آن فراهم بوده است و هم چنین آسیاب بادی نیز در آن وجود داشته است.
اصفهاننطنزهنجنکاخ و باغ عباس آبادکاخ عباس آباد از آثار دوره شاه عباس صفوی است. این کاخ ییلاقی به عنوان تفرجگاه و شکارگاه پادشاهان صفوی بوده است. کاخ عباس آباد در پیچ و خم دامنه های غربی ارتفاعات کرکس واقع شده است.
اصفهاننطنزهنجنبافت تاریخی روستااین بافت دربردارنده بناهایی از دوره قاجار می باشد و در شمار بهترین اقامتگاه های ییلاقی تاریخ معاصر ایران محسوب می شود.
اصفهاننطنزيارندکوه سیاهاین کوه در شمال روستا قرار دارد.
اصفهاننطنزيارندکوه کپه نخلاین کوه در جنوب شرقی روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزيارندکوه شابزندوناین کوه در شمال غربی روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزيارنددامنه تپه های روستادامنه این تپه ها از جمله تفرجگاه های مورد علاقه گردشگران به ویژه برای اقامت شبانه (در چادر) می باشد.
اصفهاننطنزيارندحسینیه های روستادر روستا 2 حسینیه وجود دارد که مراسم های مذهبی در آنها برگزار می شود
اصفهاننطنزيارندمسجد قدیمیدر روستا 9 مسجد قدیمی وجود دارد.
اصفهاننطنزيارندقنات های روستادر روستا 5 رشته قنات جریان دارد که سبب رونق زراعت و باغداری روستا می شود.
اصفهاننطنزيارنددرختان کهنسال چنار2 درخت چنار قدیمی در مسیر قنات های روستا وجود دارد که هر کدام عمری بالغ بر 500 سال دارند.
اصفهاننطنزابيانهرودخانه برز روداین رودخانه از جنوب روستا عبور می کند.
اصفهاننطنزابيانهکوه کلاجاراین کوه در شمال غربی روستا قرار دارد.
اصفهاننطنزابيانهکوه هیمنداین کوه در شمال شرقی روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزابيانهکوه دومیلاناین کوه در جنوب غربی روستا قرار دارد.
اصفهاننطنزابيانهتفرجگاه ها و درختزارهااز جمله جاذبه های طبیعی روستا می توان به درختزارها و تفرجگاه های حاشیه رودخانه اشاره کرد.
اصفهاننطنزابيانهکوه کرکسدامنه این کوه از جاذبه های روستا به شمار می رود.
اصفهاننطنزابيانهچشمه دوآبی
اصفهاننطنزابيانهآتشکده هرپارکاین آتشکده از آثار دوره ساسانی می باشد و در میان روستا واقع شده است.
اصفهاننطنزابيانهقلعه تاریخی
اصفهاننطنزابيانهموزه مردم شناسی
اصفهاننطنزابيانهآب انبار قدیمی
اصفهاننطنزابيانهمسجد جامع روستااین مسجد از آثار قرن 5 هجری قمری می باشد. از جاذبه های معماری این مسجد می توان به منبر منبت کاری شده، محراب چوبی و در ورودی آن اشاره کرد. بر روی منبر مسجد تاریخ سال 466 هجری قمری حک شده است.
اصفهاننطنزابيانهآرامگاه شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسینسب هر دو بزرگوار به امام موسی کاظم(ع) می رسد.
اصفهاننطنزابيانهمسجد حاجتگاهاین مسجد در کنار صخره کوه سنگی غرب روستا قرار دارد و بر روی در آن که از چوب سیاه گردو ساخته شده است تاریخ سال 953 هجری قمری حک گردیده است.
اصفهاننطنزابيانهمسجد و حسینیه پرزلهاین مسجد از آثار دوره ایلخانیان است و بر روی در آن که از جنس چوب گردو می باشد تاریخ سال 701 هجری قمری با خط برجسته نسخ کنده کاری شده است.
اصفهانبرخوار و میمهسهدره نجفتتفرجگاه های این دره که در کنار رودخانه روستا واقع گردیده از جمله جاذبه های روستا می باشد.
اصفهانبرخوار و میمهسهارتفاعات فارسجاراین ارتفاعات در جنوب شرقی روستا واقع شده است.
اصفهانبرخوار و میمهسهبلندی های کوپه شکاربلندی های کوپه شکار درشمال روستا یکی از مناظر طبیعی روستا به شمار می رود.
اصفهانبرخوار و میمهسهارتفاعات اسپیدرداسپیدرد در شمال روستا یکی از چشم اندازهای زیبای روستا به شمار می رود.
اصفهانبرخوار و میمهسهچاه میلاین گردشگاه در قسمت غرب روستا قرار دارد.
اصفهانبرخوار و میمهسهچاله نریماناز مناظر طبیعی و زیبای روستا که گردشگران را به خود جذب می نماید چاله نریمان است که در قسمت غربی روستا واقع گردیده است.
اصفهانبرخوار و میمهسهامامزاده یوسف بن علی نقی(ع)
اصفهانبرخوار و میمهسهامامزاده گلیله
اصفهانبرخوار و میمهسهامامزاده ودوده
اصفهانبرخوار و میمهسهکاروانسرای قدیمیاین کاروانسرا منسوب به دوره صفوی می باشد.
اصفهانبرخوار و میمهسهحمام قدیمییکی دیگر از آثار تاریخی روستا حمام قدیمی است که منسوب به دوره قاجار می باشد.
اصفهانبرخوار و میمهسهعمارت کلاه فرنگی
اصفهانبرخوار و میمهسهآسیاب های آبی تاریخی
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودرودخانه فصلی هینیحاشیه رودخانه یکی از تفرجگاه های زیبا و طبیعی روستا می باشد که گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودمنطقه حفاظت شده روستامنطقه حفاظت شده این روستا از حیث تنوع گونه های گیاهی و جانوری در نوع خود کم نظیر می باشد. از گونه های گیاهی آن می توان به بادام کوهی، شاه تره، گل گاوزبان و پونه اشاره کرد هم چنین گونه های جانوری آن عبارت است از: قوچ، میش، گرگ، شغال، خرگوش و کبک.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودغار کلهروداین غار در 1 کیلوتری شمال روستا واقع شده و از جاذبه های روستا به شمار می رود.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودقنات های متعدداین قنات ها منابع آبی مهم روستا را تشکیل می دهند. از جمله این قنات ها می توان به قنات های شیخ، غلامعلی، هینی، حاجی، پورتچه، ذوالفقار، جعفری، مختار خرپاره پایین، یاری و خرپاره بالا اشاره کرد.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودحمام قدیمیاین حمام از آثار دوره قاجار می باشد و در مرکز روستا واقع شده است.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودزیارتگاه شاهزاده عبداللهاین زیارتگاه در شمار پر زائرترین زیارتگاه های روستایی استان اصفهان می باشد که قدمتی 100 ساله داشته و معماری آن به صورت کویری است.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودخانه های قدیمی
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودکوه کلهروداین کوه در شمال روستا واقع شده است.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودکوه پنج سرروستای کلهرود از شمال شرقی به این کوه محدود می شود.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودکوه تک لراین کوه در قسمت جنوبی روستا واقع شده است.
اصفهانبرخوار و میمهكلهرودرودخانه کلهروداین رودخانه از میان روستا عبور می نماید.
اصفهانآران و بیدگلعلي ابادكويرباغ ها و مزارع سرسبزحاشیه باغ ها و مزارع زیبای این روستا یکی از جاذبه های آن به شمار می رود.
اصفهانآران و بیدگلعلي ابادكويرخانه عمارتاین عمارت از آثار دوره قاجار می باشد و بیش از صد سال قدمت دارد و مانند سایر خانه های قدیمی دارای معماری زیبایی می باشد.
اصفهانآران و بیدگلعلي ابادكويرآب انبار قدیمیاین آب انبار همرا با طاق ضربی ساخته شده است و جنس آن از آجر می باشد.
اصفهانآران و بیدگلعلي ابادكويرخانه های قدیمیدر بافت قدیمی روستا خانه هایی وجود دارد که از نظر معماری با ارزش می باشد. از جمله این جاذبه ها می توان به گچکاری ها و نقوش زیبایی اشاره کرد که در این بناها دیده می شود. خانه وکیل، خانه ارباب خان و خانه اربابی از زیباترین این بناها می باشد.
اصفهانآران و بیدگلعلي ابادكويرباغ امینیکی از باغ های مشهور ایرانی باغ امین می باشد که دارای چشم انداز زیبایی بوده و گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید.
اصفهانآران و بیدگلعلي ابادكويربقعه امامزادگاناز اماکن مذهبی- تاریخی روستا می باشد وعلاوه بر آنکه مراسم های مذهبی روستا در آن برگزار می شود جنبه های معماری این بقعه نیز درخور توجه است.
اصفهانتیران و کرونجاجاچشمه مرغاب
اصفهانتیران و کرونجاجاچشمه احمدرضادر حاشیه این چشمه تفرجگاهی وجود دارد که پذیرای گردشگران می باشد.
اصفهانتیران و کرونجاجامنطقه حفاظت شده قمیشلواین تفرجگاه در 20 کیلومتری روستا واقع شده و ازجمله ییلاقات منطقه می باشد. در این منطقه می توان انواع گونه های گیاهی و جانوری را یافت.
اصفهانتیران و کرونجاجادریاچه سد خاکی خمیراناین دریاچه که از جاذبه های آبی روستا به شمار می رود در 6 کیلومتری آن واقع شده است.
اصفهانتیران و کرونجاجاپیست اسکی دالانکوهپیست اسکی دالانکوه در 35 کیلومتری روستا قرار دارد و در فصل زمستان پذیرای اسکی بازان، کوهنوردان و گردشگران می باشد.
اصفهانتیران و کرونجاجاقلعه قدیمیقدمت این قلعه تاریخی به 200 سال می رسد.
اصفهانتیران و کرونجاجاحمام قدیمی
اصفهانتیران و کرونجاجامسجد قدیمی
اصفهانتیران و کرونجاجامسجد خان
اصفهانتیران و کرونجاجامسجد سید تیران
اصفهانتیران و کرونجاجاخانه های قدیمی
اصفهانچادگانمشهدكاوهرودخانه زاینده روداین رودخانه از جنوب روستا عبور می کند و تفرجگاه ها و باغ های حاشیه آن در شمار جاذبه های طبیعی روستا به شمار می رود.
اصفهانچادگانمشهدكاوهلاله کوهاین کوه در غرب روستا قرار گرفته است.
اصفهانچادگانمشهدكاوهقابلیت های ورزش های کوهستانی
اصفهانچادگانمشهدكاوهآرامگاه کاوه آهنگرمقبره کاوه آهنگر قهرمان اسطوره ای ایران در این روستا قرار دارد که به امامزاده کاوه آهنگر نیز معروف می باشد.
اصفهانسمسرم سفلیپودهدره شاه یا دره پیروزی
اصفهانسمسرم سفلیپودهچشمه قاسم
اصفهانسمسرم سفلیپودهچشمه چانه
اصفهانسمسرم سفلیپودهچشمه چاه گز
اصفهانسمسرم سفلیپودهقلعه یوسف خانبقایای بر جای مانده از این قلعه از جمله آثار تاریخی روستا می باشد.
اصفهانسمسرم سفلیپودهبازار قدیمی
اصفهانسمسرم سفلیپودهمسجد تاریخیقدمت این مسجد به دوران شاه صفی از پادشاهان دوره صفویه می رسد. مسجد دارای حوض و منبری سنگی است. در حاشیه منبر نام مبارک چهارده معصوم کنده کاری شده و در سمت دیگر آن آیة الکرسی را نقر نموده اند. بر روی دیوار حجره های آن آثاری از نقاشی های دوره صفویه برجای مانده است.
ایلامایلامحيدرابادرودخانه حیدرآباداین رودخانه دارای حواشی زیبایی می باشد که محل زیست انواع گیاهان و پرندگان و آبزیان می باشد. این رودخانه در کنار روستا جریان دارد و تمامی مزارع و باغ ها را آبیاری می کند.
ایلامایلامحيدرابادحیات طبیعیاین روستا دارای جلوه های طبیعی زیبا و چشم نوازی است که هر بیننده را به خود جلب می کند. وجود باغ های سرسبز ، شالیزارهای برنج و مزارع همگی مکان مناسبی را برای گردشگران به وجود آورده است.
ایلامایلامحيدراباددره پرآب هفتاواین دره از 30 کیلومتری شهر ایلام شروع می شود و تا ارتفاعات طولاب ادامه دارد. این دره ییلاقی هم از نظر جذب گردشگر و هم از نظر تولید محصولات باغی بسیار با اهمیت می باشد و سهم به سزایی در درآمدزایی برای روستاییان دارد. منظره آمیختگی جنگل و باغ های میوه و چشمه ها و رودهای پرآب خود جلوه ای خاص به این دره بخشیده است.
ایلامایلامحيدرابادغار بره زرداین غار در جوار ارتفاعات سیوان کوه واقع شده است و مسیری صعب العبور دارد . این غار دارای سه تالار بزرگ می باشد که به وسیله دالان های کوچک به یکدیگر متصل شده اند. این غار دارای آب و هوای خنکی است بسیار دیدنی می باشد.
ایلامایلامحيدرابادپوشش گیاهیاطراف این روستا انواع درختان کیکم ، انجیر کوهی ، بنه و بلوط و همچنین انواع گیاهان دارویی از جلمه شیرین بیان ، گل گاوزبان و گون یافت می شود.
ایلامایلامحيدرابادحیات وحشحیواناتی نظیر گرگ ، روباه ، خرگوش ، کبک و تیهو در این منطقه زندگی می کنند.
ایلامدره شهركلم پائينآرامگاه سید تاج الدینآرامگاه سید تاج الدین که از فرزندان سید صلاح الدین محمد می باشد در داخل مقبر جابربن انصاری واقع شده است.
ایلامدره شهركلم پائينمقبره جابربن انصاریاین مقبره که به شیوه آرامگاه دانیال شوش احداث شده در داخل دره ای میان کوه های مله ریته و چال می واقع شده است. این مقبره یکی از زیباترین بناهای آرامگاهی می باشد و در حوالی روستای کلم واقع شده است.
ایلامدره شهركلم پائينآتشکدهدر نزدیکی تپه ای که روی آن قلعه قدیمی وجود دارد آتشکده ای مربوط به دوران ساسانی می باشد.
ایلامدره شهركلم پائينقلعه قدیمیاین قلعه که متعلق به دوران ساسانی می باشد از سنگ و گچ ساخته شده است و در حاشیه جنوبی رودخانه کلم بر روی تپه بلندی واقع شده است.
ایلامدره شهركلم پائينرودخانه کلماین رودخانه پرآب باغات و اراضی پایین دست روستا را سیراب نموده و سپس به رودخانه سیمره می پیوندد. این رودخانه از ارتفاعات شمالی کبیرکوه سرچشمه می گیرد. در اطراف این رودخانه حواشی زیبایی از باغ های زیبا و انبوه وجود دارد که محل مناسبی برای اتراق و استراحت گردشگران می باشد.
ایلامدره شهركلم پائينمرکز پرورش ماهیپنج مرکز پرورش ماهی در کنار چشمه زلال کلم وجود دارد.
ایلامدره شهركلم پائينکبیر کوهاین روستا در میان ارتفاعات کبیر کوه واقع شده است.
ایلامشيروان وچرداولتنگقيرحیات طبیعیروستای تنگ قیر به خاطر داشتن اقلیمی مناسب دارای مناظر منحصر به فردی می باشد. چشم انداز ارتفاعات و باغ ها بسیار جذاب و دلفریب می باشد.
ایلامشيروان وچرداولتنگقيرخرم کوهاین کوه در جنوب غربی روستا واقع شده است و منظره ای جالب و دیدنی دارد. در فصل زمستان این کوه پوشیده از برف است و در فصل بهار پوشیده از گل ها و گیاهان وحشی می باشد .
ایلامشيروان وچرداولتنگقيررودخانه چنارچرودخانه چنارچ که در فصل تابستان و بهار دارای حواشی زیبا و سرسبزی می باشد به محل زیست فصلی انواع پرندگان و جانوارن تبدیل می شود. این رودخانه که از به هم پیوستن درو رودخانه آب چیکا و دوآب تشکیل می شود از شرق روستا می گذرد.
ایلامشيروان وچرداولتنگقيررودخانه های آب چیکا و دوآباز به هم پیوستن این دو رودخانه در یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کلک جعفر رودخانه چنارچ شکل می گیرد.
ایلامشيروان وچرداولتنگقيرزیارتگاه امامزاده سید جعفراین امامزاده که در بین مردم از ارزش و احترام خاصی برخوردار است از آثار ارزشمند روستا می باشد.
ایلامشيروان وچرداولزنجيره علياکوه بانکولاین کوه در ناحیه مهراب و در شمال ایلام قرار دارد و سمت جنوب شرقی به کوه مانشت اتصال دارد و پوششی از جنگل های تنک دارد که چشم انداز زیبایی از آمیختن جنگل و کوه به وجود آمده است. ارتفاع این کوه حدود 2304 متر می باشد.
ایلامشيروان وچرداولزنجيره عليارودخانه های مورت ، کنگیر و آب زنگاناین سه رودخانه از کوه بانکول سرچشمه می گیرند.
ایلامشيروان وچرداولزنجيره علياچشمه های دره بالادستاین چشمه ها یکی دیگر از جاذبه های روستای زنجیره علیا می باشد که به محلی برای استراحت و گذراندان اوقات فراغت تبدیل شده است و مناظر زیبایی را در بهار و تابستان به نمایش می گذارد.
ایلامشيروان وچرداولزنجيره عليابنای امامزاده پیرحسنبنای این امامزاده قدمتی طولانی دارد.
ایلامشيروان وچرداولسراب كلانآرامگاه امامزاده سیدعلیاین امامزاده در نزدیکی روستا واقع شده است.
ایلامشيروان وچرداولسراب كلانامامزاده عباساین امامزاده بر روی تپه بلندی که مشرف به روستای عباس آباد و رودخانه سراب کلان است قرار گرفته و منسوب به نوادگان امام سجاد (ع) می باشد.
ایلامشيروان وچرداولسراب كلانبقعه امامزاده حاجی حاضراین امامزاده که بسیار مورد احترام مردم می باشد در روستای حاجی حاضر که همجوار روستای سراب کلان است قرار دارد.
ایلامشيروان وچرداولسراب كلانحیات وحشدر این منطقه حیواناتی از قبیل تیهو ، کبک ، خرگوش ، روباه ، گرگ و شغال زندگی می کنند.
ایلامشيروان وچرداولسراب كلانپوشش گیاهیدر کوهستان اطراف روستا گیاهان دارویی از قبیل شیرین بیان ، گل ختمی ، گون و گل گاوزبان و همچنین درختانی از قبیل انجیر کوهی ، ون و کیکم می رویند.
ایلامشيروان وچرداولسراب كلانجنگل های بلوطاین جنگل های سرسبز که اطراف روستا واقع شده است از جاذبه های این روستا به حساب می آید.
ایلامشيروان وچرداولسراب كلانرودخانه سراب کلاناین رودخانه که دارای حواشی بسیار زیبایی می باشد از کوه های اطراف سرچشمه می گیرد و چشم انداز زیبا و بی نظیری دارد.
ایلاممهرانپشت قلعهدینار کوهاین کوه که دارای پوششی از درختان کوتاه جنگلی و بوته زارهاست به شکل قوسی کشیده شده است و از سمت جنوب شرقی به سیاه کوه متصل می شود. بلندترین قله این کوه از سطح دریا 1955 متر ارتفاع دارد.
ایلاممهرانپشت قلعهدریاچه دوگانه سیاه گاواین دریاچه که محیط مناسبی برای زیست انواع پرندگان و آبزیان و ماهی ها می باشد دارای حواشی زیبا از گل ها و گیاهان طبیعی می باشد. این دریاچه در فاصله 8 کیلومتری سراب آبدانان واقع شده است.
ایلاممهرانپشت قلعهرودخانه دویرجاین رودخانه در حاشیه شرقی روستا و به موازات رودخانه میمه جریان دارد و از دامنه های جنوبی کبیر کوه سرچشمه می گیرد . این رودخانه دارای حواشی زیبایی از انواع گیاهان و گل های وحشی می باشد و محل مناسبی برای گردشگران است.
ایلاممهرانپشت قلعهحیات وحشاطراف این روستا محل مناسبی برای زیست انواع پرندگان و جانوران از جمله کبک ، تیهو ، گرک ، خرس ، گراز ، روباه ، شغال و خرگوش می باشد.
ایلاممهرانپشت قلعهقلعه روستااین قلعه که در گذشته کاربرد نظامی داشته است دارای برج ها و دریچه هایی برای دیده بانی می باشد و در قسمت غربی آن تونلی وجود دارد که به رودخانه متصل می شود. این قلعه بر روی تپه ای قرار دارد که رودخانه دویرج در پایین آن جریان دارد.
ایلاممهرانپشت قلعهقلعه هزاردرباین قلعه که از سنگ های تراشیده و قلوه سنگ ساخته شده است متعلق به دوره ساسانی می باشد و در 2 کیلومتری روستا واقع شده است.
ایلاممهرانپشت قلعهامامزاده پیرمحمدبنای این امامزاده مربع شکل است و ورودی بنا در ضلع شمالی با درگاهی قوسی شکل به فضای اصلی راه می یابد. این بنا متعلق به قرون هفتم و هشتم می باشد و در 100 متری جنوب روستا واقع شده است.
ایلاممهرانپشت قلعهامامزاده سید صلاح الدینبنای این امامزاده که از آجر و گچ و قلوه سنگ ساخته شده قدمتی 2000 ساله دارد و در 3 کیلومتری روستا بر روی تپه ای واقع شده است . اطراف این امامزاده گورستان عمومی قرار دارد.
ایلاممهرانپشت قلعهگورستاناین گورستان قدیمی دارای سنگ قبرهایی است که نقش هایی از بزکوهی ، تفنگ ، شانه ، مهر ، تسبیح و قلیان روی آن مشاهده می شود.
ایلاممهرانپشت قلعهرودخانه میمه
خراسان جنوبیبیرجندخورقلعه خوراین قلعه بر روی صخره ای به ارتفاع 5 تا 10 متر بنا گردیده است و جنس آن از خشت، گل و آجر می باشد. اطراف قلعه خندقی وجود دارد که به منظور حفظ امنیت بیشتر حفر شده است.
خراسان جنوبیبیرجندخورآب انبار خورقدمت این آب انبار به دوره صفویه می رسد و جنس آن از آجر، سنگ، ملات آهک و ساروج می باشد. نکته قابل توجه در مورد آب انبار آن است که برخلاف سایر آب انبارها دارای راه پله نیست و برای ورود به آن باید از دالانی در زیر کوه عبور کرد.
خراسان جنوبیبیرجندخورآب گرم خور
خراسان جنوبیبیرجندخورچشم انداز کویری روستا
خراسان جنوبیبیرجنداركچشم اندازهای زیبای کوهستانیچشم اندازهای زیبای کوهستانی و ییلاقی روستا از جمله جاذبه های طبیعی آن می باشد.
خراسان جنوبیبیرجنداركباغ های میوهاز جاذبه های طبیعی روستا می توان به باغ های سرسبز میوه و مزارع گسترده آن اشاره کرد. از انواع این درختان می توان درختان بادام، توت و انار را نام برد.
خراسان جنوبیبیرجنداركقنات های روستااین قنات ها از جمله عوامل ایجاد سرسبزی روستا می باشند.
خراسان جنوبیبیرجنداركگل ها و گیاهان دارویی خودرواز انواع این گیاهان می توان به بومادران، کلپوره، مستار و گل زوفا اشاره کرد که علاوه بر خواص دارویی بر زیبایی های روستا نیز می افزایند.
خراسان جنوبیبیرجنداركحیات وحش روستااز انواع این حیوانات می توان به گرگ، شغال و روباه اشاره کرد.
خراسان جنوبیبیرجنداركقلعه مخروبه روستاقدمت این قلعه مشخص نمی باشد و جنس آن از خشت و گل می باشد.
خراسان جنوبیبیرجنداركمسجد قدیمی روستا
خراسان جنوبیبیرجنداركکوه دوچنگاین کوه در جنوب شرقی روستا قرار دارد.
خراسان جنوبیدرمیانفورگکوه زیریاین کوه در جنوب غربی روستا قرار دارد.
خراسان جنوبیدرمیانفورگرودخانه درمیاناین رودخانه در جنوب روستا جریان دارد.
خراسان جنوبیدرمیانفورگگیاهان داروییاز جمله این گیاهان می توان به شاه تره، درمنه و گل گاوزبان اشاره کرد که علاوه بر خواص دارویی سبب زیبایی روستا به ویژه در فصل بهار می شوند.
خراسان جنوبیدرمیانفورگقلعه فورگاین قلعه از آثار دوره افشاری می باشد که در زمان نادرشاه به وسیله میرزا رفیع خان احداث شده است و در 10 کیلومتری شهر اسدیه قرار دارد. این قلعه مجموعا دارای 18 برج بوده است و فضای داخلی آن شامل 3 بخش است. مصالح به کار رفته در ساخت آن عبارتند از سنگ، آجر و خشت.
خراسان جنوبیدرمیانفورگحمام و حوض میرزای فورگاین مجموعه از آثار دوره افشاری می باشد و در بافت تاریخی روستا قرار دارد. جنس این بناها از سنگ، آجر، ساروج و خشت می باشد.
خراسان جنوبیسربيشهچنشتکوه باقراناین کوه در شمال روستا قرار دارد.
خراسان جنوبیسربيشهچنشتکوه گل چمناین کوه در شمال شرقی روستا واقع شده است.
خراسان جنوبیسربيشهچنشتچشم انداز کوهستانی روستااین روستا در منطقه میانکوهی قرار دارد و دارای چشم انداز کوهستانی بسیار زیبایی می باشد.
خراسان جنوبیسربيشهچنشتباغ های گردواز جمله جاذبه های روستا می توان به باغ های گردو و دیگر میوه ها اشاره کرد.
خراسان جنوبیسربيشهچنشتغار چنشتاین غار 59 متر طول دارد و دارای قدمتی طولانی است و در آن آثار و نشانه های زندگی گذشتگان مانند چوب، سفال، پارچه، چرخ نخ ریسی و دیوارهای گچی یافت شده است. طبیعت بکر و زیبای غار، قدمت تاریخی آن و نزدیکی به بقعه امامزاده سید حامد علوی سبب شده است که گردشگران زیادی از آن دیدن کنند.
خراسان جنوبیسربيشهچنشتغار چهل چاهاین غار در فاصله 100 متری غار چنشت قرار دارد و قدمتی بالغ بر 400 سال دارد. بر اساس متون قدیمی این غار توسط سید محمد مشعشع کشف شده است. در وسط غار حوضی از آجر و سنگ ساخته شده است که آثار زندگی گذشتگان در آن دیده می شود و از آن جمله می توان به استخوان اجساد 14 نفر اشاره کرد که کشف شده است.
خراسان جنوبیسربيشهچنشتبقعه سید حامد علویبنا بر روایات ایشان از فرزندان امام صادق(ع) می باشد. جسد وی پس از کشف در غار به این محل انتقال داده شده است.
خراسان جنوبیسربيشهچنشتبقعه بی بی زینب خاتوناین مکان در 7 کیلومتری روستا قرار دارد.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكکوه محمودیاین کوه به کندوک نیز شهرت دارد و در شرق روستا قرار دارد.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكپره ماخونیکاین تپه کم ارتفاع در جنوب روستا واقع شده است.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكتپه زرداین تپه کم ارتفاع در جنوب روستا واقع شده است.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكرودخانه فصلی پی باغااین رودخانه در جنوب روستا جریان دارد.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكرودخانه فصلی گل انجیراین رودخانه در جنوب روستا جریان دارد.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكرودخانه ماخونیکاین رودخانه از به هم پیوستن 2 رودخانه فصلی پی باغا و گل انجیر به وجود آمده است.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكچشم انداز کوهستانی روستاروستای ماخونیک در دامنه کوه قرار دارد و همین امر موجب شده است تا چشم انداز کوهستانی زیبایی به چهره روستا بخشیده شود.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكبافت مسکونی سنتیاز جمله جلوه های گردشگری روستا بافت مسکونی سنتی آن می باشد.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكخانه های قدیمی روستا
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكسنگ نگاره های ماخونیکاین سنگ نوشته ها که از اسناد تاریخی روستا به شمار می روند در نزدیکی قنات ماخونیک قرار دارند و طرح های چوپانی و نقش های حیواناتی چون بزکوهی و درخت سرو بر روی آنها نقر شده است.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكبرج قدیمی روستااین برج به برج گل انجیر نیز شهرت دارد و دارای معماری سنتی می باشد.
خراسان جنوبیسربيشهماخونيكقنات ماخونیک
خراسان جنوبیقائناتافينکوه قلعه قلومواین کوه در شمال غربی روستا قرار دارد.
خراسان جنوبیقائناتافينرودخانه شوراین رودخانه در شمال و غرب روستا جریان دارد.
خراسان جنوبیقائناتافينقلعه افیناین قلعه در دوره اسماعیلیان مورد استفاده پیروان حسن صباح قرار گرفته است.
خراسان جنوبیقائناتافينقلعه کوه زردانازجمله جاذبه های روستا قلعه کوه زردان می باشد.
خراسان جنوبیقائناتافينکاروانسرای رباط زرداناین کاروانسرا در 15 کیلومتری روستا قرار دارد و از خشت، گل، سنگ و چوب ساخته شده است.
خراسان جنوبیقائناتافينآب انبار قدیمیاین آب انبار از جهت تاریخی و گردشگری مورد توجه است.
خراسان جنوبیقائناتافينمسجد جامعاین مسجد دارای ایوان، 2 شبستان زمستانی و شبستان های تابستانی می باشد.
خراسان جنوبیسرایانكريموکوه سفیداین کوه در شمال روستا قرار دارد.
خراسان جنوبیسرایانكريموکوه بیماین کوه در شمال شرقی روستا واقع شده است.
خراسان جنوبیسرایانكريمورودخانه کال سبز کاخکاین رودخانه از کنار روستا عبور می کند.
خراسان جنوبیسرایانكريموبافت قدیمی روستا
خراسان جنوبیسرایانكريموآرامگاه امامزاده سلطان کریم شاهاین آرامگاه در تپه ای مشرف به روستا قرار دارد و از طریق 50 پله قابل دسترسی است و اخیرا به جهت شهرت این آرامگاه در منطقه و برای سهولت دسترسی زائران به امامزاده یک پل طاقی برای ارتباط روستا و آرامگاه ساخته شده است. این بزرگوار از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد.
خراسان جنوبیسرایانكريموییلاقات روستای کریمواین ییلاقات از جمله جاذبه های طبیعی روستا و منطقه سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره سبزروداین دره در حاشیه جاده کریمو به کاخک قرار دارد و در انتهای آن آبشار زیبایی وجود دارد. هم چنین چشمه های متعدد و چند رشته قنات در این دره دیده می شود. تمام مسیر دره به وسیله درختان گردو پوشیده شده است.
خراسان جنوبیسرایانكريموچشمه علویحاشیه این چشمه از زیباترین ییلاقات روستا به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريموچشمه دراز
خراسان جنوبیسرایانكريموچشمه اکبرآباد
خراسان جنوبیسرایانكريموچشمه مسکی
خراسان جنوبیسرایانكريمودره کلگی
خراسان جنوبیسرایانكريمودره تک تودک
خراسان جنوبیسرایانكريمودره سیدک
خراسان جنوبیسرایانكريمودره حسن آباداین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره رودهناین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريموکلاته زرداین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره خال سفیداین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره کلاته رجباین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره هورمچ سفلااین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره هورمچ علیااین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره آمیناین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره بوسیاین دره از ییلاقات مسیر جاده کریمو- سرایان به شمار می رود.
خراسان جنوبیسرایانكريمودره نایدر مسیر این دره زیبا رشته قنات های متعددی وجود دارد.
خراسان جنوبیفردوسباغستان عليارودخانه فصلی چهلاین رودخانه در جنوب روستا جریان دارد و تفرجگاه های حاشیه آن از جاذبه های روستا به شمار می روند.
خراسان جنوبیفردوسباغستان علياچشم اندازهای زیبای کوهستانیاین روستا به سبب استقرار در ناحیه کوهستانی دارای اقلیمی معتدل و چشم اندازهای زیبایی می باشد.
خراسان جنوبیفردوسباغستان علياباغ های میوهاز جمله جاذبه های طبیعی روستا باغ های میوه آن می باشد و گفته شده به سبب همین باغ های سرسبز این روستا به باغستان معروف شده است.
خراسان جنوبیفردوسباغستان علياآبگرم معدنی فردوساین آبگرم در 8 کیلومتری روستا قرار دارد و هرساله مسافران زیادی را به سبب خواص درمانی به سوی خود جلب می نماید.
خراسان جنوبیفردوسباغستان علياسد مهویه
خراسان جنوبیفردوسباغستان عليامقبره امامزادگاه سلطان احمد شاه و سلطان ابوالحسن مهویهاین بزرگواران از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می باشند و مقبره آنها در 20 کیلومتری روستای باغستان و در روستای مهویه قرار دارد.
خراسان جنوبیفردوسباغستان علياییلاقات حاجی آباد
خراسان جنوبیفردوسباغستان علياسد بروناین سد در 10 کیلومتری روستا قرار دارد.
اردبیلاردبیلالوارسپوشش گیاهیاین روستا به علت استقرار در دامنه کوه سبلان و جریان داشتن چشمه های متعدد در آن مراتع سرسبز و چشم نوازی دارد و هم چنین از پوشش گیاهی خاصی چون گل های ختمی و گون و لاله و شقایق وحشی برخوردار است که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.
اردبیلاردبیلالوارسمین بلاغمین بلاغ نام چشمه ای است در این روستا که ماهی قزل آلای آن شهرت دارد.
اردبیلاردبیلالوارسپیست اسکیدر 12 کیلومتری این روستا و ارتفاع 3200 متری از دریا پیست اسکی قرار دارد که دارای شیب مناسب و برف فراوان می باشد و مورد استفاده علاقمندان قرار می گیرد.
اردبیلاردبیلالوارسخانه های قدیمی
اردبیلاردبیلالوارسمسجد
اردبیلاردبیلكنزقآرامگاه امامزاده سید صادقاین آرامگاه که مورد احترام مردم می باشد از نوادگان امام جعفر صادق (ع) می باشد . این آرامگاه در سال 1375 بر اثر زلزله تخریب شد و دوباره بازسازی شد
اردبیلاردبیلكنزقخانه های صخره ایاین خانه ها که از سنگ های رسوبی و ماسه ای تشکیل شده است قدمتش به هزاره اول میلا می رسد و در سراشیبی تپه ای با اشکال مختلف حفر شده اتد.
اردبیلاردبیلكنزقحیات طبیعیاین روستا با آب و هوایی بی نظیر در دامنه کوه سبلان و کنار دره ای با حاشیه ای از بیدزار منظره ای زیبا و دیدنی دارد.
اردبیلخلخالاندبيلحیات طبیعیاین روستا کوهستانی می باشد و همجوار جنگل ها و بیشه های زیبا می باشد که این امر هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کند.
اردبیلخلخالاندبيلرودخانه اندبیلاین رودخانه در مرکز روستا جریان دارد و باعث سرسبزی و سیراب شدن باغ های اطراف و زمین های زراعی می شود و سپس به رودخانه هروآباد می پیوندد. این رودخانه از کوه های سرخانی، خانقاه داغی و باغرو سرچشمه می گیرد. کناره های این رودخانه تفرجگاه مناسبی برای گردشگران است.
اردبیلخلخالاندبيلجنگلوجود جنگل های متراکم در قسمت شمال روستا که از درختان بلوط و ممرز و بوته های تمشک پوشیده شده جاذبه زیبایی برای جلب گردشگران دارد.
اردبیلخلخالاندبيلچشمه میرعادلاین چشمه و حواشی آن تفرجگاه مناسبی برای گردشگران است و چون به صورت پلکانی ساخته شده است جلوه زیبایی دارد. این چشمه از ارتفاعات بنات سرچشمه می گیرد.
اردبیلخلخالاندبيلقلعه کفودر ارتفاعات شمال روستا واقع شده است.
اردبیلخلخالاندبيلآتشکدهدر ارتفاعات شمال روستا واقع شده است.
اردبیلخلخالاندبيلمسجداین مسجد به روش معماری جدید بازسازی شده است.
اردبیلخلخالاندبيلحسینیه
اردبیلخلخالاندبيلگورستان عمومی
اردبیلخلخالبرندقکوه آغ داغ و ارتفاعات پلنگاین ارتفاعات در زمستان پر از برف می شود و جلوه زیبایی در فصل بهار و تابستان دارند.
اردبیلخلخالبرندقرودخانه قزل اوزناین رودخانه با حواشی زیبا و تفرجگاه هایی که در اطرافش وجود دارد و هم چنین باغ های سرسبزش جلوه زیبایی را به نمایش می گذارد.
اردبیلخلخالبرندقتپه ماهور
اردبیلخلخالخوجينحیات طبیعیاین روستا دارای طبیعتی بکر و زیبا می باشد و دید جنگل هایی که در شمال این روستا واقع شده است بر زیباییهای آن می افزاید.
اردبیلخلخالخوجينکوه های سرسبز ازناو
اردبیلخلخالخوجينجنگل های پاکوتاهاین جنگل ها ادامه جنگل های استان گیلان هستند.
اردبیلخلخالخوجينحوضچه پرورش ماهیاین تفرجگاه در حاشیه استخر پرورش ماهی قزل آلا قرار دارد.
اردبیلخلخالخوجينرودخانه فینارودحاشیه رودخانه محلی فینارود محل خوبی برای گردشگران می باشد.
اردبیلخلخالخوجينسد فینارود
اردبیلخلخالخوجينامامزاده قاسمامامزاده قاسم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد که در کنار جاده اصلی روستا واقع شده است.
اردبیلخلخالكزجحیات طبیعیاین روستا با داشتن طبیعت ییلاقی، کوهستان ها و صخره های شگفت آور و زاغه های طبیعی جاذبه های زیادی برای گردشگران دارد.
اردبیلخلخالكزجرودخانه قزل اوزناین رودخانه و طبیعت اطرافش و تفرجگاه های زیبایی که در حاشیه آن قرار دارد باعث جذب گردشگران می شود.
اردبیلخلخالماجولانکوه شاه معلماین کوه چشم انداز بسیار زیبایی دارد.
اردبیلخلخالماجولانغار یخی جلال آباداین غار در 5 کیلومتری شرق روستا واقع شده است.
اردبیلخلخالماجولانحیات طبیعیاین روستا دارای چشمه ها و باغ های فراوان و چشم اندازهای زیبایی می باشد.
اردبیلمشگین شهرانارانار چایاین رودخانه از میان روستا می گذرد و باعث زیبایی و سرسبزی روستا می شود. در مسیر این رودخانه می توان باغ های فراوانی را مشاهده کرد که منظره چشم نوازی دارد.
اردبیلمشگین شهرانارچنار پیربابا
اردبیلمشگین شهرانارامامزاده سیدجعفر
اردبیلمشگین شهرانارمقبره خلیفه الخلفا
اردبیلمشگین شهرانارقلعه بربر
اردبیلمشگین شهرانارسنگ نوشتهدر این روستا گورستانی وجود دارد که در آن سنگ نوشته های تاریخی و قدیمی متعلق به دوران فالیک یعنی حدود هزاره پنجم پیش از میلاد وجود دارد که بر روی این سنگ نوشته ها نشانه هایی مانند چکش ، ستاره و قوچ دیده می شود. دو سنگ نوشته با ارتفاع 162 سانتی متر که شهادتین با کلام علی خلیفه الله بر روی آنها نوشته شده است نیز از جاذبه های دیگر می باشد.
اردبیلمشگین شهرمويلحیات طبیعیاین روستا که در یک منطقه ییلاقی واقع شده از طبیعت بکر و زیبایی برخودار می باشد.
اردبیلمشگین شهرمويلچشمه آب گرماین چشمه با سبلان همجوار است.
اردبیلمشگین شهرمويلمنطقه حفاظت شده موئیلاین منطقه از گونه های نادر جانوری و گیاهی برخوردار است .
اردبیلمشگین شهرمويلمسجداین مسجد عمری هفتاد ساله دارد.
اردبیلگرمیقلعه برزندچشمه برزنداین چشمه از جمله گردشگاه های معروف منطقه به شمار می رود.
اردبیلگرمیقلعه برزندپوشش گیاهی روستاانواع گیاهان دارویی از جمله آویشن، پونه، بلاغ اوتی، شنگ، خاکشیر، نوروزگلی و گون در این روستا وجود دارد.
اردبیلگرمیقلعه برزندگورستان قدیمی روستا
اردبیلگرمیقلعه برزندزیارتگاه روستادر روستا زیارتگاهی وجود دارد که به اعتقاد مردم متعلق به یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد.
اردبیلگرمیقلعه برزندقلعه برزنددر حاشیه روستا بقایایی از یک قلعه نظامی قدیمی وجود دارد. این قلعه مستطیل شکل بوده و به عنوان یک اثر تاریخی ثبت شده محصور شده است.
اردبیلگرمیقلعه برزندمسجد قدیمی روستااین مسجد قدمتی بیش از 50 سال دارد و در محدوده بافت قدیمی روستا واقع شده است.
اردبیلپارس آباداولتانقلعه اولتاناین قلعه تاریخی که متعلق به دوران ساسانی می باشد (البته بعضی آن را متعلق به دوران اشکانی دانسته اند) در 500 متری روستا و در کنار رود ارس قرار دارد. تا قرن 12 هجری به علت استحکام قلعه از آن توسط حاکمان استفاده می شده است و در کاوش های باستان شناسی سفال های بی نظیری از آن کشف شده است.
اردبیلپارس آباداولتانحیات طبیعیباغ های سرسبز و متراکم و زییایی حاشیه سد ارس دوستداران طبیعت رو به سوی خود فرا می خواند.
اردبیلنیربوسجينحیات طبیعیاین روستا یک روستای جلگه ای می باشد که از باغ های میوه و چشم اندازهای زیبا برخوردار می باشد.
اردبیلنیربوسجينکوهستان های سبلان، بزقوش و باغرواین کوهستانها که روستا را احاطه کرده اند جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده اند.
اردبیلنیربوسجينتپه گوزهاین تپه که چشمه های جوشان دارد در فصل بهار و تابستان پوشیده از گیاهان دارویی از جمله گل بابونه، گل بنفشه، بومادران، گل ختمی ، شیرین بیان و آویشن می شود و چشم انداز زیبا و دلفریبی می آفریند.
اردبیلنیربوسجيندره جوله درقاین دره که زیستگاه حیواناتی از قبیل گرگ، شغال، روباه ، لاک پشت، خرگوش و کبک می باشد در شرق این روستا واقع شده است.
اردبیلنیربوسجينقالا تپهاین تپه که به آن تپه باستانی شمس آباد هم می گویند متعلق به سده سوم هجری می باشد.
اردبیلنیربوسجينبقعه کورائیماین بقعه که در آثار ملی به ثبت رسیده است متعلق به قرن هفتم هجری قمری است و با بوسجین 10 کیلومتر فاصله دارد.
اردبیلنیربوسجينگورستان تاریخیاین گورستان که قدمتی بسیار دارد به قرن های هشتم تا دهم هجری قمری بر می گردد که دارای سنگ قبرهایی با ابعاد بزرگ است که روی آن با خط ثلث نوشته شده و به اعتقاد برخی از روستاییان گروهی از شهدای جنگ چالدران در این گورستان دفن شده اند.
اردبیلنیربوسجينبقایای عمارت های خاندان صفوی
اردبیلنیركورعباسلومناظر کوهستانی روستاکوه های اطراف روستا چشم اندازهای زیبایی را به وجود آورده اند. آب و هوای معتدل و مطبوع کوهستانی به ویژه در بهار و تابستان همراه با تنوع گیاهی، باغ های با صفا و انبوه، محیطی زیبا برای گذراندن اوقات فراغت ایجاد کرده است.
اردبیلنیركورعباسلودژ بوینویوغوناین بنا از آثار دوره صفویه است که در ساخت آن مصالحی مانند سنگ، چوب و خشت استفاده شده است.
اردبیلنیركورعباسلوشهرک زیرزمینی اباذراین شهرک یکی از آثار ارزشمند تاریخی روستا می باشد.
تهرانتهرانسنگانقلعه دز
تهرانتهرانسنگانبرج سرسو
تهرانتهرانسنگانآرامگاه امامزاده قاسماین بنا به علت فرسودگی تخریب شده و بنا جدیدی ساخته شد و در محله سرسنگان (ده سر) واقع شده است.
تهرانتهرانسنگانامامزاده علاء الدیناین امامزاده که در ده پایین واقع شده است دارای ساختمان قدیمی و محکمی می باشد و گنبدی بر فراز آن قرار گرفته است. بر روی قبر صندوق چوبی قرار دارد که بر بالای این صندوق سوره نوشته است و بر بدنه آن با زبان محلی نوشته شده است. در جلو ایوان امامزاده دو سنگ قبر بزرگ می باشد که کلماتی بر روی آنها حکاکی شده است.
تهرانتهرانسنگانآرامگاه امامزاده عمادالدیناین امامزاده که در ده میان بر بالای کوهی قرار دارد دارای یک اتاق و یک ایوان است و اطرافش گورستان می باشد.
تهرانتهرانسنگانگورستاناین گورستان در اطراف امامزاده عمادالدین می باشد و قدمت آن به بیش از پانصد سال می رسد.
تهرانتهرانسنگانآبشار مهره سوراین آبشار که یکی از جاذبه های طبیعی این روستا می باشد از کوه پشت بند سرازیر می شود.
تهرانتهرانسنگانکوه پشت بند
تهرانتهرانسنگانچشمهوجود چشمه های متعدد از جمله ده پایین ، لش ، آب انبار و ده میان یکی از جاذبه های طبیعی روستا می باشد.
تهرانتهرانسنگانرودخانه سنگاناین رودخانه با حواشی زیبا و سرسبز به خصوص در فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران می باشد.
تهرانتهرانسنگانحیات طبیعیاین روستای کوهستانی داری جاذبه های مختلفی از کوه ها ، باغ های انبوه ، نهرها و رودخانه ها و پوشش گیاهی خاص می باشد که هر ساله گردشگران زیادی را جذب می کند.
تهراندماوندرودافشانآرامگاه امامزاده شاه طاهراین امامزاده که متعلق به قرن های هفتم وهشتم می باشد به علت کندوکاوهای غیرمجاز آسیب جدی دیده است و بنای قدیمی آن تخریب شده و به جای آن اتاق جدیدی ساخته شده است. نقوش و حکاکی های به کار رفته در آن مشابه امامزاده شاه مطهر می باشد و در ارتفاعات منتهی الیه غرب روستا واقع شده است.
تهراندماوندرودافشانآرامگاه امامزاده بی بی خاتوناین امامزاده که در ضلع شمال غربی آرامگاه شاه مطهر ساخته شده است دارای معجر مشبک چوبی می باشد که متعلق به صد سال پیش می باشد و بنای این امامزاده که از خارج کاهگل و از داخل با گچ سفید شده است شامل اتاق و ایوانی در سمت جنوب است.
تهراندماوندرودافشانامامزاده شاه مطهراین امامزاده که متعلق به قرن های چهار و پنج میلادی می باشد بر بالای تپه سنگی قرمز رنگ متمایل به قهوه ای قرار دارد و نمای آن از بیرون کاهگل و از درون با گچ سفید شده است. در داخل بنا قبری با ارتفاع 80 متر از زمین قرار دارد که دو معجر چوبی و مشبک روی آن قرار داده اند که یکی از آنها قدیمی و دیگری بزرگ تر و جدید است . در سقف بنا هم تخته هایی دیده می شود که نقوش گل و بوته و اسلیمی به طرز زیبایی بر روی آنها منبت کاری شده است.
تهراندماوندرودافشانغار رودافشاناین غار که از دیدنی ترین غارهای ایران است دارای قندیل ها و ستون های استالاکتیت و استالاگمیت است که زیبایی این غار را دوچندان کرده اند. ارتفاع این غار از کف زمین حدود 20 متر و طول دهانه آن 29 متر می باشد. طولانی ترین مسیر غار 783 متر است و سفال هایی مربوط به قرن هفتم و هشتم از این غار به دست آمده است که متعلق به دوران سلجوقی می باشد.
تهراندماوندرودافشانرودخانه دلی چایاین رودخانه با حواشی بسیار زیبا و سرسبز به خصوص در فصول بهار و تابستان محیط مناسبی برای گردشگران و اتراق می باشد و اوقات فراغت خوبی را برای طبیعت دوستان به ارمغان می آورد.
تهراندماوندرودافشانباغوجود باغ های سرسبز با درختان آلبالو ، گیلاس ، گلابی ، گردو ، سیب و زردآلو و ... جذابیت این روستا را دوچندان کرده است.
تهراندماوندرودافشانحیات طبیعیاین روستای کوهستانی که در دامنه جنوبی کوه های البرز واقع شده است دارای طبیعتی بی نظیر و آب و هوایی سالم و پاک می باشد . از جمله مناظر طبیعی می توان به وجود چشمه ها و باغ ها اشاره کرد.
تهراندماوندمرائآرامگاه امامزاده فضه خاتوناین امامزاده که متعلق به دوران صفوی می باشد در ضلع غربی روستا و درون باغی واقع شده است و مردم معتقدند که مردان حق ورود به حریم این امامزاده را ندارند و فقط مخصوص زنان می باشد . این بنا توسط مردم مورد بازسازی و مرمت واقع شده است.
تهراندماوندمرائقلعه مرواناین قلعه که متعلق به دوره صفویه و اوایل زندیه می باشد از سنگ و گچ و ساروج ساخته شده است و سفال های قرمز و نخودی با نقوش برجسته در اطراف یافت می شود. این قلعه بر روی کوه واقع شده است و 85 متر طول و 35 متر عرض دارد .
تهراندماوندمرائحمام تاریخیاین حمام که متعلق به دوره صفویه و اوایل زندیه است از سنگ لاشه ، ملات گچ ، ساروج و سیمان ساخته شده است و در حال حاضر متروک مانده است. این حمام تاریخی در ضلع شمالی روستا واقع شده است و با امامزاده دو برادر 200 متر فاصله دارد. این حمام دارای گرم خانه ، رختکن ، سکو برای نشستن و حوض کوچک (در حال حاضر تخریب شده است) ، خزینه (اکنون به جای آن دوش قرار داده شده است) می باشد.
تهراندماوندمرائزیارتگاه یا معصوم زادهاین بنا که متعلق به قرون 11 و 12 هجری قمری می باشد به گفته مردم متعلق به مردی سید است. این زیارتگاه در ضلع جنوب شرقی امامزاده دو برادر واقع شده است و از خشت و گل ساخته شده و توسط شورای روستا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. این بنا هشت ضلعی می باشد و پوشیده از ملاط سیمان است.
تهراندماوندمرائآرامگاه دوبرادراین آرامگاه که متعلق به دوره ایلخانی یا تیموری می باشد در دوره های مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و از اصالت معماری آن کاسته شده است. این آرامگاه که از یکدیگر 6 متر فاصله دارند در ضلع غربی ارتفاعات واقع شده اند و در این ارتفاعات و تپه ها سفال های شکسته به رنگ های نخودی و قرمز مربوط به دوره های سلجوقی ، مغولی ، تیموری یافت شده است . این دو آرامگاه که دارای بنای هشت ضلعی برج مانند هستند در پیرامونشان قبرستان تاریخی متعلق به دوره ایلخانی یا تیموری واقع شده است.
تهراندماوندمرائقبرستان تاریخیاین قبرستان پیرامون امامزاده دو برادر واقع شده است و متعلق به دوره ایلخانی یا تیموری می باشد.
تهراندماوندمرائرودخانه تاررودرودخانه تاررود و حواشی زیبای آن طراوت و جلوه ویژه ای دارد .
تهراندماوندمرائحیات طبیعیاین روستا با داشتن بافت پلکانی ، اقلیم مساعد ، چشم اندازهای زیبا به خصوص در بهار و تابستان ، باغ های میوه ، حواشی سرسبز رودخانه محیط جذاب و مناسبی برای گردشگران می باشد. این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده است.
تهراندماوندهمندمرانكرودخانه سرآسیاباین رودخانه از 500 متری روستا عبور می کند و حواشی زیبایی دارد که در فصول مختلف سال تماشایی است.
تهراندماوندهمندمرانكحیات طبیعیاین روستای ییلاقی دارای چشم اندازهای زیبا از ارتفاعات و رودخانه های پرآب می باشد که از گذشته های دور مورد توجه و علاقه مردم بوده است.
تهراندماوندهمندمرانكامامزاده قاسم
تهراندماوندهمندمرانكتپه های باستانی دهن
تهراندماوندهمندمرانكخانه های قدیمیخانه های میرزاعلی نقی مرعشی ، میرزا یعقوب علوی (مرعشی) ، سید مصطفی علوی ، میرزا محمدعلی اسدی ، میرزا حسن گنجبری، خانم اشرف الدین علوی و خانم خانم آقا علوی ، میرزا محمد علوی ، علی اصغر نوحی و مرانکی که از نظر معماری و نوع مصالح کار شده در آنها درخور توجه و اهمیت می باشند. این خانه های قدیمی با درهای چوبی و ارسی های کوچک و بزرگ ، تزیینات هشتی و سر در ورودی ، قاب بندی های مختلفی مانند هلالی ، طاقنما ، ترنج و ... از زیباییها و جاذبه های این روستا محسوب می شود. سقف این خانه ها با تیرهای چوبی ساخته شده و با گل و خاک و کاهگل اندود شده است.
تهراندماوندهويرآرامگاه امامزاده علی اکبر (پیرکاجی)این امامزاده که در سه کیلومتری روستای هویر قرار دارد در منطقه ای به نام چمنزار واقع شده و سفالینه هایی از آنجا به دست آمده است که مربوط به قرون سوم و چهارم هجری قمری می شود.
تهراندماوندهويردرخت سرودر اطراف امامزاده علی اکبر در سه کیلومتری روستا دو درخت سرو کهنسال واقع شده است که ششصد سال قدمت دارد.
تهراندماوندهويرآرامگاه امامزاده حسین (ع)این امامزاده که بسیار مورد احترام مردم روستاست متعلق ب قرن های 7 و 8 میلادی می باشد و از لاشه سنگ و سنگ های کف رودخانه با ملات ساروج ساخته شده است.
تهراندماوندهويربرج انگماریکی دیگر از بناهای باارزش روستا این برج می باشد که در 100 کیلومتری روستا واقع شده است و قدمت زیادی دارد و نوع معماری آن جالب توجه می باشد.
تهراندماوندهويردریاچه هویراین دریاچه دیدنی و ارزشمند در شرق دریاچه تار واقع شده است.
تهراندماوندهويردریاچه تاراین دریاچه زیبا که منشا و سرچشمه دو رودخانه دلی چای و دماوند است در 12 کیلومتری غرب روستا و در دامنه های جنوبی کوهستان البرز واقع شده است. این دریاچه در جهت شمال غرب و جنوب شرق امتداد یافته و 250 متر طول و 150 متر عرض دارد . اطراف دریاچه کوه های صخره ای وجود دارد و تنها محل برای اتراق در حاشیه ضلع شمالی می باشد.
تهراندماوندهويرقره داغاین کوه که محل مناسبی برای ورزش های کوهستانی می باشد در اطراف روستا واقع شده است و منظره زیبا و دلپذیری دارد.
تهراندماوندهويرغار جول درهاین غار که به پالان خر نیز معروف است حدود 90 متر طول دارد و در حد فاصل روستای هویر و سربندان واقع شده است و مشتمل بر چندین فضای مختلف می باشد.
تهراندماوندهويرغاردهانه این غار بر اثر ریزش کوه بسته شده است و تنها راه ورودی منفذی است که در بالای غار می باشد . این غار سه طبقه در انتهای غربی روستا واقع شده است و وسعت هر طبقه آن 400 متر مربع می باشد.
تهراندماوندهويرحیات وحشدر این منطقه حیواناتی نظیر روباه ، شغال ، خرگوش و کبک زیست می کنند.
تهراندماوندهويرباغوجود باغ های گردو و سیب زیبایی و جلوه طبیعی خاصی به این منطقه داده است.
تهراندماوندهويرحیات طبیعیاین روستای کوهپایه ای جلوه های بسیار زیبایی از صخره ها ، باغ ها ، مراتع سرسبز و غارهای دیدنی دارد و مکان مناسبی برای دوستداران طبیعت می باشد.
تهرانشمیراناتافجهقلعه سربند یا ساکااین قلعه که متعلق به قرن دوم و سوم هجری می باشد و تا دوره صفوی مورد استفاده بوده است از ساروج ، آجر ، خشت و گل ، ملات گچ و سنگ لاشه ساخته شده است. این قلعه بر روستاهای امامه ، سفلی و علیا ، افجه ، ناصر آباد ، راحت آباد اشراف دارد
تهرانشمیراناتافجهقصراین قصر که متعلق به دوره قاجاریه و ناصر الدین شاه می باشد توسط اعتمادالدوله ساخته شده و در میان باغ وسیعی می باشد. امروزه چیزی از این قصر جز پی و دیوار و آجرهای قرمز رنگ باقی نمانده است.
تهرانشمیراناتافجهچنار کهنسالاین درخت کهنسال که حدود 400 سال عمر دارد در کنار سقاخانه واقع شده است.
تهرانشمیراناتافجهسقاخانهاین مکان که به سقاخانه حضرت ابوالفضل شهرت دارد در محله چراغان افجه واقع شده است.
تهرانشمیراناتافجهحمام تاریخیاین حمام قدیمی که متعلق به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجاری است در مرکز بافت قدیمی روستا واقع شده است و دارای دو بخش زنانه و مردانه می باشد . این حمام همچنان فعال و مورد استفاده مردم می باشد.
تهرانشمیراناتافجهآبشار چرنداین آبشار در ضلع شمالی دشت سواستان واقع شده است و با ارتفاع 45 متر از دامنه کوه سرازیر می شود.
تهرانشمیراناتافجهدشت سواستاناین دشت در ضلع شمال غرب دشت هویج واقع شده است و دارای درختان گرو و گیلاس می باشد.
تهرانشمیراناتافجهدشت هویج یا گرچالاین دشت بسیار سرسبز است و انواع محصولات سردسیری در آن کاشته می شود . در ضلع شمالی این دشت چشمه های وجود دارد که ردیفی از درختان بید در کنار آن قرار دارند.
تهرانشمیراناتافجهمحوطه دشتهمحوطه دشته که دارای باغ های زیبای گیلاس می باشد بین آبشار پسچویک و دشت هویج واقع شده است و در 3 کیلومتری روستای افجه می باشد. گردشگران و کوهنوردان از این مکان به عنوان استراحتگاه استفاده می کنند.
تهرانشمیراناتافجهآبشار موآباین آبشار زیبا که 180 متر ارتفاع دارد در سینه کش قله ساکا می باشد. آب این آبشار در اواخر تابستان کاهش می یابد.
تهرانشمیراناتافجهقله ساکا ، آتشکده ، یخچال و مهرچالاین کوه ها که مورد توجه کوهنوردان و علاقمندان به طبیعت می باشد هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند.
تهرانشمیراناتافجهآبشار پسچویکاین آبشار که در یال کوه مشرف به دشت هویج قرار دارد حدود 15 متر ارتفاع دارد و اطراف آن را درختان بلند فرا گرفته اند.این آبشار در 1/5 کیلومتری شمال شرقی افجه می باشد.
تهرانشمیراناتافجهدرهدره ای در ضلع شمالی افجه قرار دارد که مناظر زیبا و جذابی دارد و همواره مورد توجه گردشگران بوده است به خصوص که این دره در مسیر قله های آتشکده ، ساکا ، یخچال و مهرچال قرار دارد و کوهنوردان برای فتح این قله ها از این مسیر عبور می کنند. همچنین این مسیر برای عبور پادشاهان صفوی برای رسیدن به دشت لار برای شکار بوده است به همین علت یادگارهای زیادی از کاروانسراهای آن دوره به جا مانده است.
تهرانشمیراناتافجهرود خانه افجه و تبله رودرودخانه تبله رود از میان آبادی می گذرد و رودخانه افجه (بدو) از شرق روستا عبور می کند.
تهرانشمیراناتبرگجهانغار زندان خانه لاراین غار که در گذشته به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفته است در ارتفاعات شمال غربی روستا واقع شده است. در این غار چند راه فرعی وجود دارد که عمق چندانی ندارند.
تهرانشمیراناتبرگجهانقلعه دختر یا قلعه بنداین قلعه که طی دهه های اخیر تخریب گردیده است در فاصله 3 کیلومتری روستا در ارتفاع 2720 متری واقع شده است .
تهرانشمیراناتبرگجهانتپه تنگل خانهاین تپه که به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است احتمالا در گذشته قلعه ای بوده است که مردم در مواقع خطر و حمله دشمن به آنجا پناه می برده اند. این تپه در جهت شمالی - جنوبی واقع شده است.
تهرانشمیراناتبرگجهانصخره رسوبیاین صخره رسوبی که از سطح زمین های جنوبی 45 متر ارتفاع دارد و اطرافش را باغ های سرسبز فرا گرفته اند در ضلع غربی روستا و در شمال رودخانه برگ جهان واقع شده است.
تهرانشمیراناتبرگجهانآرامگاه امامزاده اسماعیلاین امامزاده که مورد احترام مردم می باشد در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه تنگل خانه واقع شده است و امروزه بنای جدیدی برای آن احداث شده است.
تهرانشمیراناتبرگجهانرودخانه برگ جهاناین رودخانه و حواشی زیبای آن یکی از جاذبه های طبیعی این روستا می باشد.
تهرانشمیراناتبرگجهانحیات طبیعیاین روستای کوهستانی با داشتن باغ های سرسبز ، کوچه باغ های زیبا ، رودخانه و حواشی خرم ، ارتفاعات اطراف چشم انداز بی نظیری دارد که هزاران گردشگر را به سوی خود جذب می کند.
تهرانشمیراناتشمشك پايينپیست اسکیاین روستا در 58 کیلومتری شرق تهران دارای پیست اسکی می باشد که هر ساله هزاران اسکی باز را به سوی خود جذب می کند. این پیست که به طول سه هزار متر احداث شده است چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی دارد .
تهرانشمیراناتشمشك پايينقلل توری سپیداین قلل که پوشیده از برف هستند زیبایی و جذابیت خاصی به این منطقه می دهد.
تهرانشمیراناتشمشك پايينرودخانهرودخانه ای در پایین دست روستا وجود دارد که دارای حواشی سرسبز و درختان و مراتع خرم می باشد که مانند نگینی می درخشد.
تهرانشمیراناتشمشك پايينحیات طبیعیاین روستا به علت استقرار در دامنه قله های پربرف و داشتن جاذبه های طبیعی از جمله رودخانه و مراتع سرسبز و آب و هوای فرح بخش به یکی از مکان های جذاب گردشگری تبدیل شده است که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی می باشد.
تهرانشمیراناتكندعلياتپه جوهرک کندعلیااین تپه که در فاصله 4/5 کیلومتری ضلع شمالی کندعلیا واقع شده است به نظر می رسد با قلعه پیرزن و تپه شیر تازه و قلع سربند افجه کمربند دیده بانی روستای کندعلیا و سفلی بوده است.
تهرانشمیراناتكندعلياتپه های گوشوارهتپه های گوشواره به صورت دو تپه متصل به هم درمرکز و ضلع غربی روستا می باشند که از آنها سفالینه های مربوط به قرن 4 و 5 (تپه شرقی ) و سفال های نخودی و لعابدار و ظروف کوچک و صیقلی (تپه غربی) کشف شده است.
تهرانشمیراناتكندعلياتپه تاریخی شیرتازهاین تپه تاریخی که آثار و بقایای یک برج متعلق به قرن های 7 و 8 هجری قمری مشاهده می شود در فاصله 500 متری ضلع شرقی کند علیا واقع شده است و از تپه های اطراف 10 متر بلندتر است.
تهرانشمیراناتكندعلياآرامگاه امامزاده محمد شعیباین امامزاده که در حد فاصل دو روستای کند علیا و سفلی واقع شده است مورد احترام مردم روستا می باشد و دارای بنای مربع شکلی است که از سنگ و ملاط گچ و چوب ساخته شده است . بر روی قبر سنگ مرمری می باشد که با پارچه های سبز رنگ تزیین شده است . اطراف این آرامگاه گورستان روستا می باشد.
تهرانشمیراناتكندعلياقلعه پیرزناین قلعه که قدمتش به قرون اولیه اسلامی می رسد و به علت کاوش های سارقین تخریب شده است در فاصله 650 متری شمال شرقی روستای کند علیا واقع شده است. بقایای این بنا که به نام های قلعه پیرزن ، قلعه کند و قلعه یخچال معروف است شال یک برج ، دو اتاق و یک حوض بوده است که اکنون چیزی از آن جز قسمتی از برج باقی نمانده است.
تهرانشمیراناتكندعلياآبشار کبوترلو یا کفترخواناین آبشار که در 6 کیلومتری روستا در دره ای زیبا جریان دارد از فراز صخره ای به داخل دره سرازیر می شود و منظره بسیار زیبایی دارد که هرساله گردشگران زیادی را جذب می کند.
تهرانشمیراناتكندعليادرهدره زیبایی در شمال روستا واقع شده است که آبشار کبوترلو در آن سرازیر می شود و یکی از جاذبه های طبیعی روستا می باشد.
تهرانشمیراناتكندعلياغار کفترلواین غار زیبا در 6 کیلومتری روستا واقع شده است.
تهرانشمیراناتكندعلياحیات طبیعیاین روستا با داشتن جاذبه های طبیعی بسیار و استقرار کوهستانی برای گردشگران از جذابیت خاصی برخوردار است که می توان از این جمله این جاذبه ها به منابع غنی آب ، باغ های سرسبز ، جویبارهای داخل روستا و مراتع سرسبز اشاره کرد.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگچشم اندازهای زیبای روستااین روستا در میان کوچه های باغ های سرسبزی واقع شده است. چشمه ساران و حاشیه های رودخانه و باغ های میوه اطراف روستا هر گردشگری را به سوی خود جذب می نماید. ارتفاعات پیرامون روستا با پوشش انواع گل ها و درختان انبوه به ویژه در فصل بهار تماشایی و دیدنی می باشد.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگدرخت چنار کهنسالاین درخت با عمری بیش از 350 سال در کنار مسجد جامع روستا قرار دارد.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگمسجد جامع امام حسن عسگری (ع)این مسجد در محله سرده و در مرکز بافت قدیم روستا واقع شده است. قدمت روستا بر اساس سفالینه های یافت شده و نوع معماری آن به قرن های 3 و 4 هجری قمری می رسد. مسجد دارای 3 سفره انداز و 2 ردیف ستون 3 تایی در جهت شمال به جنوب و به شکل مربع با طاق و قوس جناغی می باشد. منبت کاری های آن از آثار دوره صفوی است و منبر چوبی مسجد در سال 937 هجری قمری ساخته شده است.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگآرامگاه امامزاده خواجه سلطان احمداین آرامگاه در محله رودبار و در حد فاصل مسجد و حسینیه واقع شده است و اطراف آن را گورستان روستا فراگرفته است. آرامگاه امامزاده دارای 2 قسمت می باشد که قسمت اول آن بنای برج مانندی است که از خارج پلانی 8 ضلعی بوده و از داخل در هر ضلع طاق نمایی با قوس های جناغی در آن تعبیه شده است. قسمت دوم امامزاده مسجدی است که بخش شمالی آن پلان مربع و گنبدی دارد و بخش جنوبی آن اتاقی با طاق و تویزه است. قدمت این بنا به قرن های 7 و 8 هجری قمری می رسد.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگآرامگاه امامزاده موسی بن موسی کاظم (یونس)این آرامگاه در محوطه گورستان تاریخی روستا و در ضلع جنوب غربی مسجد جامع واقع شده است و قدمت آن به دوره تیموری می رسد.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگحسینیه کلومحله لواساناین حسینیه در شرق روستا واقع شده است و در دوره پهلوی اول قسمت جنوبی آن به صورت زیبایی با آجر نماسازی شده بود. متاسفانه در سال 1375 این حسینیه تخریب و به جای آن حسینیه جدیدی احداث گردید.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگتپه سرقلعهاین تپه در ضلع شمالی مسجد جامع قرار دارد و از 4 قسمت به هم پیوسته تشکیل شده است. مهم ترین قسمت تپه، قسمت سوم آن می باشد که در بالاترین نقطه قلعه واقع شده و بقایای بناهای حمام، قسمتی از دیوار و تاسیسات قلعه در آن دیده می شود. در این قسمت سفالینه های تاریخی قرون 5، 6 و 7 هجری قمری وجود دارد.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگکوه زارعروستای لواسان بزرگ از شمال به کوه زارع محدود می شود.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگکوه خورنداناین کوه در شمال غرب روستا واقع شده است.
تهرانشمیراناتلواسان بزرگنرده کوهنرده کوه در شرق روستا قرار گرفته است.
تهرانکرجشهرستانكکاخ شهرستانکاین کاخ که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است بیش از 150 سال قدمت دارد و از معماری زیبا و قابل توجهی برخوردار می باشد.
تهرانکرجشهرستانكتپه شنستوناین دره که از آثار پیش از اسلام است در دو کیلومتری غرب دره گل گبله واقع شده است.
تهرانکرجشهرستانكقلعه دزدبنداین قلعه که متعلق به قرون ششم و هشتم هجری شمسی می شود و کاربرد نظامی داشته است در شمال دره گل گبله و در قله شهرستانک واقع شده است.
تهرانکرجشهرستانكچشمه گله گیلهاین چشمه با حواشی سرسبز و زیبا یکی از جاذبه های طبیعی استان به شمار می آید.
تهرانکرجشهرستانكدره گل گبله
تهرانکرجشهرستانكحیات طبیعیاین روستا که در زمستان ها داری منظره برفی و در تابستان ها از مناظر سرسبز و خرم برخوردار است هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. همچنین این روستا دارای حیات طبیعی ویژه ای است که می توان به مناظر باغ های سرسبز ، چشمه ها و حواشی زیبای آنها ، کوه ها و کوچه باغ ها اشاره کرد.
تهرانکرجگچسرحسینیه روستای ولایتاین حسینیه که از آثار تاریخی و مذهبی می باشد در 2 کیلومتری دیزین واقع شده است و از آثار دوره قاجار می باشد.
تهرانکرجگچسرکاخاین کاخ که امروزه به عنوان هتل استفاده می شود در زمان رضاشاه احداث شده است.
تهرانکرجگچسرپل سنگیاین پل که متعلق به دوره صفوی می باشد و احتمالا در زمان ایلخانان مرمت و بازسازی شده است در 2 کیلومتری گچسر واقع شده است و دارای معماری خاصی می باشد .
تهرانکرجگچسرغار یخ مراداین غار که یکی از جاذبه های طبیعی روستا محسوب می شود در منطقه خوش آب و هوای آزادبر گچسر واقع شده است و از طریق جاده تهران - چالوس قابل دسترسی می باشد. سرمای درون این غار به اندازه ای است که در فصل خردادماه درون غار قندیل های یخ قابل مشاهده می باشد. فضای بیرون غار به خصوص در فصل بهار پوشیده از گل ها و گیاهان می شود و زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد.
تهرانکرجگچسرچشمه ولدچشمه ولد که از مشهورترین جاذبه های طبیعی روستا می باشد در جنوب غربی گچسر و شمال غربی دهکده ولد واقع شده است . این چشمه دارای آب معدنی می باشد که برای درمان بیماری های جلدی ، مجاری تنفسی و روماتیسم مفید است زیرا این آب از گروه آب های بی کربنات کلسیم گوگردی سرد است که گوگرد آن از احیاء سولفات حاصی می شود.
تهرانکرجگچسرپیست دیزیناین پیست که در ارتفاع 3800 متری واقع شده است در 12 کیلومتری روستای گچسر می باشد و امکانات مختلف از جمله زمین های تنیس ، والیبال ، زمین بازی کودکان ، امکانات رفاهی مانند هتل و رستوران های مجهز دارا می باشد . همچنین این مکان پیست اسکی روی چمن نیز دارد که از خرداد ماه تا شهریور قابل استفاده می باشد. به علاوه می توان به امکانات اسب سواری و دوچرخه سواری و راهپیمایی نیز در این مکان اشاره نمود. این پیست دارای سه تله کابین ، هفت تله اسکی و بالابرهای دوچرخه می باشد.
تهرانکرجولايترودحیات وحشدر این منطقه حیواناتی از قبیل گرگ ، شغال ، روباه ، خرگوش ، قوچ ، میش ، بزکوهی ، گراز ، خرس ، کبک و قرقاول زیست می کنند.
تهرانکرجولايترودپیست بین المللی دیزیناین پیست که در ارتفاع 3800 متری واقع شده است در 60 کیلومتری تهران می باشد و امکانات مختلف از جمله زمین های تنیس ، والیبال ، زمین بازی کودکان ، امکانات رفاهی مانند هتل و رستوران های مجهز دارا می باشد . همچنین این مکان پیست اسکی روی چمن نیز دارد به علاوه می توان به امکانات اسب سواری و دوچرخه سواری و راهپیمایی نیز در این مکان اشاره نمود. این پیست دارای سه تله کابین ، هفت تله اسکی و بالابرهای دوچرخه می باشد.
تهرانکرجولايترودحیات طبیعیاین روستا که در کوهستان البرز واقع شده است دارای آب وهوای عالی و چشم اندازهای بی نظیر طبیعی می باشد . از جمله این چشم اندازهای می توان منظره زیبای چشمه های آب ، دشت های سرسبز ، دره های خوش آب و هوا و باغ های انبوه میوه اشاره کرد . در این روستا حیوانات مختلفی نیز زندگی می کنند.
تهرانورامینجليل ابادقلعه باستانیاین قلعه که کاربرد نظامی داشته و از بناهای با ارزش تاریخی روستا می باشد در غرب روستا واقع شده است و متعلق به دوران صفوی و سلجوقی می باشد.
تهرانورامینجليل ابادآرامگاه امامزاده عبداللهاین امامزاده که متعلق به دوران صفوی می باشد در مسیر جاده پیشوا به غیاث آباد واقع شده و از جاذبه های تاریخی و مذهبی روستا می باشد.
تهرانورامینجليل ابادحیات طبیعیاین روستا که در دشت واقع شده است با چشم اندازهای زیبا از مزارع و درختان و کوه های شمال گردشگران را به سمت خود جذب می کند.
تهرانورامینخاوهحمام قدیمیاین حمام متعلق به دوره قاجاریه است و از آثار تاریخی روستا می باشد.
تهرانورامینخاوهآب انباراین آب انبار قدیمی متعلق به زمان قاجاریه است و از آثار تاریخی روستا می باشد.
تهرانورامینخاوهحسینیه کدخدا قاسماین حسینیه که متعلق به دوران قاجار می باشد در شمال روستای خاوه قرار دارد و مراسم عزاداری محرم در آنجا برگزار می شود.
تهرانورامینخاوهامامزاده خواهر
تهرانورامینخاوهامامزاده سلیم
تهرانورامینخاوهآرامگاه امامزاده سلطان محموداین امامزاده متعلق به دوران صفوی می باشد و در شمال روستا واقع شده است.
تهرانورامینخاوهآرامگاه امامزاده علیاین امامزاده متعلق به دوران قاجار می باشد و مورد احترام مردم روستا است.
تهرانورامینخاوهقلعه تاریخی خاوهاین قلعه تاریخی از آثار دوره زندیه و قاجاریه می باشد و در میان روستا واقع شده است و یکی از جاذبه های تاریخی روستا می باشد.
تهرانورامینخاوهدو تپه باستانیاین دو تپه که یکی از آنها متعلق به اوایل دوره اسلامی و دیگری مربوط به دوره سلجوقی - ایلخانی می باشد در سمت غرب امامزاده علی واقع شده اند.
تهرانورامینخاوهقناتوجود قنات ها با حواشی بسیار زیبا یکی از جاذبه های طبیعی روستا می باشد.
تهرانورامینخاوهکویرچشم انداز کویر و شن های اطراف روستا از دیگر جاذبه های طبیعی روستای خاوه می باشد.
تهرانورامینخاوهحیات طبیعیاین روستا با داشتن جاذبه های طبیعی از جمله منظره دشت ها ، گیاهان و گل های رنگارنگ به خصوص در فصل بهار برای هر گردشگری جالب توجه می باشد.
تهرانساوجبلاغبرغاندرخت سیبدرخت سیب قدیمی در زیارتگاه چهل دختر قرار دارد که مردم به آن دخیل می بندند.
تهرانساوجبلاغبرغانزیارتگاه چهل دختر یا پیرسیبدارکاین زیارتگاه در دامنه جنوبی دره شاهرود و روبروی کش کلا واقع شده است و درخت سیب قدیمی در آن وجود دارد که مردم به آن دخیل می بندند.
تهرانساوجبلاغبرغانتپه کش کلااین تپه که 120 متر ارتفاع دارد در شمال برغان واقع شده است. در گذشته بالای این تپه قلعه باستانی وجود داشته که اکنون چیزی از آن باقی نمانده است . در دامنه این تپه قطعات فراوانی از سفال های قدیمی مربوط به دوره ایلخانی تا قاجاریه دیده می شود که وجود این سفالها و درختان کهن نشان از قدیمی بودن این تپه می باشد.
تهرانساوجبلاغبرغاندو چنار کهنسالدو درخت چنار کهنسال در حیاط مسجد وجود دارد که از جاذبه های بی نظیر این روستا می باشد. چناری که در ضلع شمالی واقع شده 12 متر طول محیط آن می باشد و داخل آن اکنون خالی شده و بیش از ده نفر را در خود جای می دهد . مردم به این درخت دخیل می بندند. درخت دیگر که در ضلع جنوبی واقع شده طول محیطی برابر با 10 متر دارد و کاملا سبز و درحال رشد است از کنار ریشه این درخت جوانه های زیادی روییده که اکنون به درختان کهنی تبدیل شده اند.
تهرانساوجبلاغبرغانمسجد جامع و حسینیهاین دو بنای مذهبی که در پایین محله روستای برغان واقع است روبه روی هم و در جهت شمال - جنوب واقع شده اند و طاقنمایی این دو بنا را به هم متصل کرده است . این دو بنا به علت بازسازی و تخریب هیچ کدام ارزش تاریخی ندارند .
تهرانساوجبلاغبرغانپلبر روی رودخانه شاهرود پلی واقع شده است که مقابل حسینیه اعظم می باشد و متعلق به دوره صفوی است و در دوران زندیه ، قاجاریه و پهلوی در آن تعمیراتی صورت گرفته است.
تهرانساوجبلاغبرغانحسینیه اعظماین حسینیه که ارزش تاریخی و مذهبی دارد در بالا محله روستای برقان واقع شده است و قدمت آن بر اساس کتیبه ای که سر در آن نصب شده است به بیش از 5 قرن پیش می رسد. در این حسینیه منبر قدیمی وجود دارد که به شدت فرسوده شده است و در یکی از رواق ها نگهداری می شود همچنین حسینیه رواق هایی دارد که در دو طبقه احداث شده است و در تمام قسمت ها دارای سقف می باشد به جز سکوی اصلی که برای اجرای مراسم تعبیه شده است که این قسمت هم توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با سوله فلزی پوشش داده شده است تا از آسیب به بنا جلوگیری شود.
تهرانساوجبلاغبرغانرودخانه شاهرود و سنجاین دو رودخانه با حواشی زیبای آن یکی از جلوه ای این روستا می باشد.
تهرانساوجبلاغبرغانحیات طبیعیاین روستای پایکوهی چشم انداز بی نظیری از باغ ، مزارع ، کوه و چشمه های زیبا با حواشی سرسبز دارا می باشد که گردشگران را به وجد می آورد.
تهرانساوجبلاغخوروينآرامگاه امامزاده موسیاین امامزاده که مورد احترام مردم روستاست متعلق به دوره صفوی می باشد و دارای بنای چهارگوشی است که از داخل آینه کاری شده است و نمای بیرونی از سنگ است.
تهرانساوجبلاغخوروينگنج تپهگنج تپه از آثار باستانی روستا می باشد که قدمتش به هزاره های دوم و سوم میلادی می رسد.
تهرانساوجبلاغخوروينپارک جنگلی آجین دوجیناین پارک جنگلی که در شمال روستا واقع شده است از زیباییهای طبیعی این منطقه به حساب می آید.
تهرانساوجبلاغخوروينرودخانهرودخانه ای که از غرب روستا می گذرد با حواشی زیبا و سرسبزش محل مناسبی برای تفریح وتفرج می باشد.
تهرانساوجبلاغخوروينباغباغ های انبوه از درختان گردو ، توت ، گیلاس در این منطقه زیبایی خاصی دارد که هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کند.
تهرانساوجبلاغخوروينحیات طبیعیاین منطقه که یکی از روستاهای ییلاقی ساوجبلاغ است دارای چشم اندازهای بی نظیری است که هر ساله گردشگران زیادی را جذب می کند از جمله این مناظر طبیعی می توان به رشد و نمو گیاهان دارویی از جمله خاکشیر ، گل گاوزبان ، شیرین بیان و گل بنفشه اشاره کرد که علاوه بر داشتن خاصیت دارویی به زیباییهای این منطقه افزوده است. همچنین چشم انداز باغ ها و کوچه باغ ها با درختان بلند و چشمه سارها و کاریزها این مکان را به تفرجگاه مناسبی تبدیل کرده است.
تهرانساوجبلاغسنجمعماری روستاروستای سنج که با تهران 60 کیلومتر فاصله دارد از معدود روستاهایی است که بافت سنتی خود را حفظ کرده است . این روستا با ساختار سنتی و خانه های قدیمی و نوع مصالحی که در آن ب کار رفته بسیار جالب توجه می باشد . مصالح به کار رفته در این خانه ها غالبا چوب است.
تهرانساوجبلاغسنججنگل هزاربند
تهرانساوجبلاغسنجدره گل چال
تهرانساوجبلاغسنجرودخانه سرههاین رودخانه دائمی و پرآب از کوه های شمال روستا سرچشمه می گیرد و دارای حواشی بسیار زیبایی می باشد.
تهرانساوجبلاغسنجآبشار آب باز
تهرانساوجبلاغسنجحیات طبیعیاین روستا که یک منطقه کوهستانی می باشد به خاطر داشتن مناظر بکر و زیبا از باغ ها و چشمه ها و کوه های بلند اطراف روستا و پوشش گیاهی سرسبز و رودخانه دایمی و پرآب هر ساله به خصوص در بهار و تابستان کوهنوردان و دوستداران طبیعت را به سوی خود فرا می خواند.
تهرانساوجبلاغسيبان درهحیات وحشدر این منطقه حیواناتی نظیر گرگ ، روباه ، شغال ، کبک وتیهو و شاهین زیست می کنند.
تهرانساوجبلاغسيبان درهرودخانه سیبان درهاین رودخانه با حواشی زیبا و سرسبز در غرب روستا جریان دارد و هرساله به خصوص در فصول بهار و تابستان گردشگران زیادی را جذب می کند.
تهرانساوجبلاغسيبان درهبافت قدیمی روستابافت قدیمی روستا که به صورت پلکانی و درهم تنیده در دامنه کوه می باشد خود یکی از جاذبه های طبیعی روستا محسوب می شود.
تهرانساوجبلاغسيبان درهباغاین روستا با داشتن باغ های انبوه و سرسبز از جمله گردو و توتستان های زیبا محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت می باشد.
تهرانساوجبلاغسيبان درهحیات طبیعیاین روستا به علت واقع شدن در میان کوه های البرز دارای آب و هوایی خوش می باشد همچنین این روستا از جاذبه های زیبای طبیعی برخوردار می باشد که از جمله می توان به منظره باغ ها و رودخانه و کوه ها اشاره کرد به علاوه در این روستا گیاهان دارویی از جمله گل بابونه ، گل گاوزبان ، آویشن ، شیرین بیان ، ریواس ، خاکشیر و بومادران می روید که علاوه بر داشت کاربردهای دارویی و غذایی بر زیبایی این روستا می افزاید.
تهرانساوجبلاغفشندچنار درهاین مکان علاوه بر داشتن اهمیت طبیعی از اهمیت تاریخی نیز برخوردار می باشد .
تهرانساوجبلاغفشنددرختان کهنسالدرختان قدیمی در فشند که از اهمیت تاریخی برخوردار هستند یکی دیگر از جاذبه های طبیعی روستا می باشد.
تهرانساوجبلاغفشندخاتون قیامتاین بنای تاریخی متعلق به دوران صفویه می باشد.
تهرانساوجبلاغفشندآب انبارهای قدیمیاز دیگر آثار تاریخی روستا می باشند که متعلق به دوره صفویه است.
تهرانساوجبلاغفشندامامزاده سه تناین امامزاده که در بین مردم از احترام ویژه ای برخوردار است از آثار مذهبی و تاریخی روستا محسوب می شود.
تهرانساوجبلاغفشندباغباغ های انبوه گیلاس، آلبالو ، سیب و گردو مناظر زیبا و بدیعی را در این روستا به وجود آورده اند.
تهرانساوجبلاغفشنددرهدر شمال روستا دو دره سرسبز واقع شده است که محیط مناسبی برای تفریح و تفرج می باشد.
تهرانساوجبلاغفشندرودخانه فشنداین رودخانه فصلی پرآب حواشی زیبایی را در این روستا پدید آورده است وتبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری روستا شده است.
تهرانساوجبلاغفشندحیات طبیعیاین روستا در دامنه دره ای خوش آب و هوا واقع شده است و جلوه های ویژه ای از مناظر بدیع کوهستان ، چشمه ها ، گل ها و گیاهان خودرو که از آن جمله می توان بارهنگ ، گل حسرت ، خاکشیر ، ریواس ، سماق ، شنگ ، قارچ ، نعناء ، گون و روناس را نام برد دارا می باشد.
تهرانساوجبلاغكركبودحمام تاریخیاین حمام تاریخی که متعلق به دوره قاجاریه است در زیر درختان بلند گردو واقع شده است و چهار طاقنما دارد که برخی نیمدایره و برخی جناغی می باشند.
تهرانساوجبلاغكركبودآرامگاه ملا یغمای کرکبودیآرامگاه ملا یغمای کرکبودی که یکی از دانشمندان بزرگ اسلامی و از مدرسان حوزه علمیه اصفهان بوده است در گورستان تاریخی روستای کرکبود واقع شده است در داخل آرامگاه سنگ قبر مرمری با خط شکسته نستعلیق وجود دارد که از تاریخ وفات ایشان در سال 1160 هجری قمری حکایت دارد.
تهرانساوجبلاغكركبودآرامگاه امامزاده شاه محمد حنفیهاین امامزاده که از بناهای مذهبی و تاریخی روستا می باشد در بلندترین نقطه ارتفاعات شمال شرقی روستا به نام کوه شاه محمد حنفیه یا عقیق قرار دارد . این امامزاده مورد احترام خاص مردم می باشد و برای زیارت ایشان به این مکان می آیند.
تهرانساوجبلاغكركبودآرامگاه امامزاده زید ابراهیماین امامزاده که متعلق به قرون 9 یا 10 هجری قمری می باشد دارای بنای هشت ضلعی نامنظمی می باشد که از سنگ و ملاط گچ و چوب و ورق گالوانیزه ساخته شده است و بر روی قبر صندوق چوبی قرار دارد . این امامزاده در مرکز روستا در ضلع غربی حمام تاریخی روستا واقع شده است و نسب این امامزاده را به امام موسی کاظم (ع) می دانند.
تهرانساوجبلاغكركبودیخچال های طبیعیاز جمله جاذبه های طبیعی روستا می توان به یخچال های طبیعی اشاره کرد که در شمال روستا واقع شده است و در ذخیره آب تابستان نقش اساسی دارند.
تهرانساوجبلاغكركبودآبشار کراین آبشار زیبا که به درون دره ای عمیق سرازیر می شود در فاصله 700 متری شمال شرقی روستا واقع شده است و دارای ارتفاع 5 متر می باشد . این آبشار پس از ریزش مسیر مارپیچی را طی می کند . راه ورودی به این آبشار از سینه کش ارتفاعات غربی دره می باشد.(کر در زبان محلی به معنی صخره یا تخته سنگ می باشد)
تهرانساوجبلاغكركبودحیات طبیعیاین روستا که در ناحیه کوهستانی قرار دارد مناظر زیبایی از جمله کوچه باغ ها ، رودخانه ها و چشمه های پرآب دارد که همگی بر جاذبه های این روستا می افزاید.
تهرانساوجبلاغكركبودگورستان تاریخیاین گورستان تاریخی در کنار آرامگاه ملایغمای کرکبودی واقع شده است.
تهرانساوجبلاغگليردحمام قدیمیاین حمام که از آثار دوره رضا شاه می باشد از سنگ لاشه ، ملاط ، گچ و سیمان ساخته شده است و دارای سقفی گنبدی با قوس های نیمدایره می باشد . این بنا توسط میراث فرهنگی تعمیر و بازسازی شده است.
تهرانساوجبلاغگليردخانه آیت الله طالقانیاین بنا که متعلق به دوره قاجاریه می باشد در مرکز روستا و در ضلع شمال شرق مسجد و در غرب حمام قدیمی واقع شده است . بعضی از وسایل آیت الله طالقانی در این مکان نگهداری می شود.
تهرانساوجبلاغگليردباغچشم انداز باغ ها و کوچه باغ های این روستا از مناظر طبیعی و جاذبه های زیبای این روستا می باشد.
تهرانساوجبلاغگليردحیات طبیعیاین روستای ییلاقی که در کوهستان واقع شده است دارای آب و هوای معتدلی می باشد و جاذبه های طبیعی بسیاری دارد.
تهرانساوجبلاغوردهآرامگاه بی بی خاتونآرامگاه بی بی خاتون دارای بنای چهارگوش سنگی می باشد که در جنوب روستا واقع شده است در داخل بنا قبر یا ضریحی وجود ندارد و به عقیده بعضی سنگ قبر و ضریح امامزاده به سرقت رفته است.
تهرانساوجبلاغوردهآرامگاه امامزاده عبدالقهاراین امامزاده که از احترام ویژه ای بین مردم برخوردار است متعلق به دوره صفوی می باشد و در دامنه تپه ای در حوالی روستای ورده واقع می باشد. بنای این امامزاده به صورت چهارضلعی می باشد و گنبد 12 ترک زیبایی بر روی آن قرار گرفته است.
تهرانساوجبلاغوردهحیات وحشدر این منطقه حیواناتی مانند شغال ، گرگ ، روباه و خرگوش و کبک زیست می کنند.
تهرانساوجبلاغوردهرودخانه وردهاین رودخانه پرآب و آبشارهای آن جلوه های زیبا و جذابی دارد که هر بیننده ای را مجذوب می کند.
تهرانساوجبلاغوردهحیات طبیعیاین روستای دره ای با داشتن اقلیم معتدل و چشم اندازهای بدیع و زیبا از کوهستان ، رودخانه ، باغ های میوه یکی از جذاب ترین روستاهای منطقه کردان - ولیان می باشد. این روستا در بهار و تابستان عده کثیری از علاقمندان طبیعت را به سمت خود جذب می کند. همچنین این منطقه محل مناسبی برای رویش گیاهان دارویی از جمله نسترن وحشی ، خاکشیر ، گل بنفشه ، گل بابونه ، گل پر ، گل گاوزبان ، قدومه و شیرین بیان می باشد که علاوه بر داشتن خاصیت دارویی جلوه خاصی به این روستا داده است.
تهرانساوجبلاغولياندرخت توتدرخت توت بسیار قدیمی در نزدیکی یکی از مسجدهای روستا می باشد که بسیار جالب است.
تهرانساوجبلاغولياندرخت چناردرخت چنار 1000 ساله ای که در حیاط مسجد جامع ولیان است از جاذبه های طبیعی روستا به حساب می آید.
تهرانساوجبلاغوليانچشمه وال بین ، زر و درویش چشمهاین چشمه سارها که در روستای ولیان جاری هستند آب مورد نیاز مردم را تامین می کنند و حواشی زیبایی دارند که با گیاهان خودرو پوشیده شده است و از مکان های تفریحی روستا به حساب می آید.
تهرانساوجبلاغوليانباغباغ های انبوه گردو ، گیلاس و آلبالو دراین روستا یکی از جاذبه های طبیعی روستاست که در مسیر رودخانه ولیان واقع شده اند و مکانی برای تفریح و تفرج گردشگران می باشد.
تهرانساوجبلاغوليانرودخانه ولیاناین رودخانه از بند ولیان (سوئک) سرچشمه می گیرد و حواشی زیبایی دارد که برای اقامت و استراحت بسیار مناسب می باشد.
تهرانساوجبلاغوليانحیات طبیعیاین روستا به خاطر واقع شدن در دامنه های جنوبی کوهستان البرز دارای آب وهوای مطبوعی می باشد و چشم اندازهای زیبایی از باغ ها ، چشمه ها و ارتفاعات دارا می باشد که همگی این روستا را به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل کرده اند.
تهرانپاکدشتتوچالآرامگاه امامزاده ده اماماین امامزاده که مورد احترام مردم و زائران می باشد در مسیر جاده روستای توچال به پاکدشت واقع شده است و بنای آن بازسازی شده است.
تهرانپاکدشتتوچالامامزاده طاهراین امامزاده در میان یک باغ انار واقع شده است که مردم به این درختان با پارچه های رنگی دخیل می بندند .
تهرانپاکدشتتوچالیخچال قدیمی پاکدشتاین یخچال قدیمی که متعلق به دوره صفوی می باشد و مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است در کنار شهر پاکدشت و در مسیر روستای توچال واقع شده و دارای ارزش دیداری و گردشگری می باشد.
تهرانپاکدشتتوچالمحوطه تاریخی یورد بلاغاین محوطه دارای دو تپه باستانی می باشد که دو هکتار مساحت دارد و سفال ها و آثار کشف شده از آن جا به دوره صفوی بر می گردد. متاسفانه این منطقه توسط حفاران غیرمجاز کندوکاو شده است.
تهرانپاکدشتتوچالدره گنجعلی لیوهدر این دره که در 1/5 کیلومتری شمال غرب محوطه تاریخی یورد بلاغ واقع شده است زاغه طبیعی می باشد که در گذشته چوپانان ، عشایر و شکارچیان از آنجا به عنوان استراحتگاه استفاده می کرده اند .
تهرانپاکدشتتوچالقنات روستااین قنات که آب زیادی دارد در غرب روستا واقع شده است و دارای حواشی زیبا از درختان بلند می باشد . آب این قنات مزارع و باغ ها را مشروب می سازد.
تهرانپاکدشتتوچالمنطقه حفاظت شده جاجروداین منطقه در نزدیکی روستای توچال قرار دارد و محل زیست انواع پرندگان و جانوران و انواع گیاهان متنوع می باشد.
تهرانپاکدشتتوچالچشم انداز های طبیعی روستااین روستا در کوهپایه واقع شده است و دارای چشم اندازهای طبیعی زیبا از جمله : منطقه حفاظت شده، مسیر قنات، رودخانه فصلی و پوشش گیاهی مطلوب می باشد.
تهرانفیروزکوهجليزجندقلعه پشت تندیر واشیاین قلعه که از قرن چهارم تا اواخر دوره ایلخانیان مورد استفاده بوده است در غرب تنگه واشی و بالای کوه واقع شده است.
تهرانفیروزکوهجليزجندحجاری های تنگ واشیحجاری های زیبایی از منظره رودخانه واشی ، شکارگاهی با حیوانات شکاری و سران لشکر به نمایش در آمده است و منسوب به فتحعلی شاه قاجار می باشد . این حجاری ها در کمرکش کوه در محلی که دسترسی بسیار سخت است قرار دارد.
تهرانفیروزکوهجليزجندبقایای برج دیده بانیاین برج از آثار قرون نهم و دهم هجری شمسی می باشد و در شمال روستا در فاصله 200 متری تنگ واشی قرار دارد.
تهرانفیروزکوهجليزجندآرامگاه های امامزاده های معصوم و سلیمان و بی بیاین امامزاده ها که از احترام مردم برخوردار هستند در حاشیه رودخانه واشی واقع شده اند.
تهرانفیروزکوهجليزجندباغباغ های سرسبز از گردو ، آلو ، زردآلو وسیب که در اطراف رودخانه و آبشار تنگ واشی گسترده شده اند محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت می باشند.
تهرانفیروزکوهجليزجندآبشار تنگ واشی
تهرانفیروزکوهجليزجندرودخانه تنگ واشیاین رودخانه و حواشی زیبای آن محل مناسبی برای گردشگران می باشد.
تهرانفیروزکوهجليزجندحیات طبیعیاین روستای مرتفع زیبا با داشتن جاذبه های طبیعی از جلمه طبیعت ییلاقی ، هوای مطبوع و رودخانه و باغ های سرسبز هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.
تهرانفیروزکوههراندهپل نمروداین پل که درمنطقه نمرود واقع شده و معماری بسیار جالبی دارد در 2 کیلومتری روستا واقع شده است.
تهرانفیروزکوههراندهغار بورنیکاین غار طبیعی و تاریخی که به احتمال زیاد محل سکونت انسان های اولیه بوده است و قدمت آن به پیش از تاریخ اسلام می رسد در فاصله 5 کیلومتری روستا و در حد فاصل این روستا با روستای حمزه می باشد.
تهرانفیروزکوههراندهتپه باستانی شیردرهاین تپه که به عنوان قلعه نگهبانی استفاده می شده است متعلق به اوایل دوره اسلامی می باشد و در فاصله 1500 متری ضلع جنوب شرقی روستا می باشد.
تهرانفیروزکوههراندهبرج دیده بانیاین برج دیده بانی متعلق به قرن های 4 و 5 هجری قمری می باشد که به منظور دیده بانی و حفاظت از منطقه احداث شده بوده است و در شمال شرقی روستا واقع شده است.
تهرانفیروزکوههراندهآرامگاه امامزاده یحییاین امامزاده که قدمتش به قرن 6 و 7 هجری قمری می رسد مورد توجه و احترام مردم می باشد و در ضلع جنوبی روستا واقع شده است.
تهرانفیروزکوههراندهکوچ عشایرمنظره کوچ عشایر واقامت گزیدن آنها در منطقه ییلاقی در کنار روستا برای گردشگران بسیار زیبا و از جاذبه های گردشگری روستا می باشد .
تهرانفیروزکوههراندهرودخانه قزقان چای و نمرودجریان این دو رودخانه زیبا و حواشی آنها از جمله باغ ها و قلمستان های بید و تبریزی جلوه و جذابیت خاصی به روستا داده است.
تهرانفیروزکوههراندهحیات طبیعیاین روستا که دارای موقعیت جغرافیایی خاصی می باشد از جاذبه های طبیعی زیادی از جمله رودخانه ها ، باغ ها ، ارتفاعات برخوردار می باشد.